O‘zbekistonda raqamli ta’limni rivojlantirish rejalashtirilmoqda
Uchrashuv davomida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Qashqadaryo viloyatlarida raqamli ta’limni rivojlantirishga qaratilgan yangi grant loyihasini yaratish masalasi ko‘rib chiqildi. Loyihada “Al-Xorazmiy” dasturining davomchisi bo‘lgan tashabbusni kengaytirish va raqamli ta’lim markazlarini zarur uskunalar bilan ta’minlash rejalashtirilmoqda.
KOICA mutaxassislari va Raqamli texnologiyalar vazirligi vakillari Qoraqalpog‘iston, Qashqadaryo va Xorazm viloyatlarida raqamli ta’limning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollarini tahlil qildilar. Tahlil natijasida loyiha Nukus, Urganch va Qarshi tumanlarida amalga oshirilishi ma’lum qilindi. Loyiha doirasida mahalliy yoshlar o‘rtasida dasturlash, robototexnika, kompyuter savodxonligi va ingliz tili bo‘yicha ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan ishlarga e’tibor qaratiladi.
2026–2032 yillar davomida amalga oshiriladigan loyiha zamonaviy uskunalar xarid qilish va raqamli ta’lim markazlarida o‘quv kurslarini tashkil etishni ko‘zda tutadi. Ushbu tashabbus iste’dodli mutaxassislarni tayyorlash va mamlakat hududlarida raqamli innovatsiyalarni joriy etish uchun sharoit yaratishga qaratilgan.

В Узбекистане планируется развитие цифрового образования
Заместитель министра цифровых технологий Рустам Каримжонов встретился с директором Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA) Шин Мён Сопом для обсуждения перспектив сотрудничества в области цифрового образования.
На встрече шла речь о создании нового грантового проекта, направленного на развитие цифрового образования в Республике Каракалпакстан и Кашкадарьинской области. Планируется расширение проекта-преемника «Аль-Хорезми» с обеспечением центров цифрового образования необходимым оборудованием.
Специалисты KOICA совместно с представителями Министерства цифровых технологий провели анализ текущего состояния и перспектив развития цифрового образования в Каракалпакстане, Кашкадарьинской и Хорезмской областях. В результате определено, что проект будет реализован в Нукусском, Ургенчском и Каршинском районах, где он направлен на развитие навыков программирования, робототехники, компьютерной грамотности и английского языка среди местной молодёжи.
Проект, рассчитанный на период с 2026 по 2032 годы, предусматривает закупку современного оборудования и организацию образовательных курсов в центрах цифрового образования. Эта инициатива направлена на подготовку талантливых специалистов и создание условий для внедрения цифровых инноваций в регионах страны.