Fargʻona davlat universitetida Xalqaro hamkorlik va turizm markazi ochildi
Fargʻona davlat universitetida Xalqaro hamkorlik va turizm markazining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Tadbirda oliy taʼlim vaziri Kongratboy Sharipev ishtirok etdi.
Yangi markaz xalqaro darajadagi nufuzli universitetlar bilan hamkorlikni rivojlantirishga yordam beradi. U eng yaxshi xorijiy taʼlim dasturlarini amalga oshiradi, shuningdek, mintaqaning turizm potensiali va jozibadorligini oshirish bilan shugʻullanadi. Markaz shuningdek, talabalar va oʻqituvchilarni almashish bilan ham shugʻullanadi.
Tashkilot bazasida Fargʻona davlat universiteti til tayyorlash markazi va tarjima markazi tashkil etilgan. Bu yerda tajribali mutaxassislar yangi tillarni oʻrganishda yordam beradi va talabalar va oʻqituvchilarni milliy va xalqaro darajadagi imtihonlarga tayyorlaydi.
Sharipev janoblari xodimlar bilan uchrashuvda markaz faoliyatini yaxshilash boʻyicha fikrlar va tavsiyalar berdi. U tarjima markazida sinxron tarjimonlar sonini oshirish zarurligini taʼkidladi va tez rivojlanayotgan ogʻzaki tarjima sohasidagi mutaxassislarning ahamiyatini oʻziga xos ravishda koʻrsatdi.

В Ферганском государственном университете открыли Центр международного сотрудничества и туризма
В ФерГУ состоялась церемония открытия центра международного сотрудничества и туризма при участии министра высшего образования Конгратбая Шарипова.
Новый центр должен помочь в сотрудничестве между престижными университетами на международном уровне. Он будет реализовывать лучшие зарубежные образовательные программы, а также заниматься повышением туристического потенциала и привлекательности региона. Центр также будет заниматься обменами студентов и преподавателей.
На базе учреждения созданы Центр языковой подготовки ФерГУ и Центр переводов. В них опытные специалисты будут помогать людям с освоением новых языков и готовить студентов и преподавателей к экзаменам национального и международного уровня.
Во время встречи с сотрудниками господин Шарипов озвучил идеи и советы по улучшению работы. Он отметил, что нужно увеличить количество синхронных переводчиков в Центре переводов, и подчеркнул важность таких специалистов в быстроразвивающейся сфере устного перевода.