Green University xalqaro iqlim tanlovida g'olib chiqdi
Yerevanda bo’lib o’tgan “Yashil Yevroosiyo” xalqaro iqlim tanlovida Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o’zgarishini o’rganish universiteti (Green University) "Iqlim sohasida ma’rifat va ta’lim“nominatsiyasida g’olib chiqdi.
Tanlov strategik tashabbuslar agentligi tomonidan Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan birgalikda tashkil etildi. BMTning iqlim o’zgarishi bo’yicha doiraviy konventsiyasi ijrochi kotibi Saymon Stil o’zining videomurojaatida barcha jamoalarning ekologiya, bilim almashish va barqaror rivojlanishga erishishga yordam beradigan texnologiyalarni joriy etish bo’yicha birgalikda ishlashi muhimligini ta’kidladi.
Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov davlatimiz rahbari tashabbusi bilan tashkil etilgan yashil universitet mintaqaning dolzarb ekologik muammolariga yechim topishga alohida e’tibor qaratayotganini ta’kidladi.
“Loyihaning bunday keng ko’lamli tanlovda g’olib chiqishi uning o’ziga xosligi va butun Markaziy Osiyo mintaqasini atrof — muhit va iqlim o’zgarishi sohasida yuqori malakali kadrlar bilan ta’minlashdagi ahamiyatini tasdiqlaydi”, dedi Abduhakimov.
2024 yilda tanlovga 12 mamlakatdan 300 dan ortiq ariza topshirildi. Finalchilar va g’oliblar qatoriga O’zbekiston, Belarus, Qozog’iston, Qirg’iziston, Rossiya, Eron, Misr va Indoneziyadan olingan 57 ta eng yaxshi iqlim loyihalari kiritilgan.

Green University победил в международном климатическом конкурсе
На международном климатическом конкурсе «Зелёная Евразия», который прошёл в Ереване, Центрально-Азиатский университет изучения окружающей среды и изменения климата (Green University) одержал победу в номинации «Просвещение и образование в сфере климата».
Конкурс был организован Агентством стратегических инициатив совместно с Евразийской экономической комиссией. В своём видеообращении исполнительный секретарь Рамочной конвенции ООН об изменении климата Саймон Стил отметил важность совместной работы всех сообществ в области экологии, обмена знаниями и внедрения технологий, которые помогут достичь устойчивого развития.
Министр экологии Азиз Абдухакимов отметил, что Green University, созданный по инициативе главы государства, уделяет особое внимание поиску решений актуальных экологических проблем региона.
«Победа проекта в столь масштабном конкурсе, является подтверждением его уникальности и важности в обеспечении всего региона Центральной Азии высококвалифицированными кадрами в сфере окружающей среды и изменения климата», — заявил Абдухакимов.
В 2024 году на конкурс было подано более 300 заявок из 12 стран. В число финалистов и победителей вошли 57 лучших климатических проектов, среди которых работы из Узбекистана, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Ирана, Египта и Индонезии.