O‘zbekistonda saraton kasalligiga qarshi kurashish bo‘yicha milliy onkologiya registri joriy etiladi
O‘zbekistonda Respublika onkologiya va radiologiya ilmiy-amaliy markazi tomonidan “O‘zinfokom” kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan milliy onkologik registrni joriy etishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Dasturiy ta’minot xalqaro standartlar va Xalqaro saratonni o‘rganish agentligi (MAIR) ekspertlarining tavsiyalari asosida yaratilgan.
2024-yil 3-7-noyabr kunlari mutaxassislar tomonidan dasturni joriy etishga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida onkologik registr bilan ishlovchi barcha markaz va filiallar xodimlari uchun mahorat darslari o‘tkaziladi. Yangi registr saraton epidemiologiyasini, tashxisning tarqalishini samarali kuzatish, davolash natijalarini baholash va O‘zbekistonda onkologiya xizmatini rivojlantirish uchun strategik qarorlar qabul qilish imkonini beradi.

В Узбекистане внедрят национальный онкологический регистр для борьбы с раковыми заболеваниями
В Узбекистане готовятся к внедрению национального онкологического регистра, разработанного Республиканским научно-практическим центром онкологии и радиологии совместно с компанией «Узинфоком». Программное обеспечение создано по международным стандартам и рекомендациям экспертов Международного агентства по изучению рака (МАИР).
С 3 по 7 ноября 2024 года специалисты проводят мастер-классы для сотрудников всех центров и филиалов, работающих с онкологическим регистром, с целью подготовки к внедрению программы. Новый регистр позволит эффективно отслеживать эпидемиологию рака, распространение диагностики, оценивать результаты лечения и принимать стратегические решения для развития онкологической службы в Узбекистане.