O‘zbekiston va Ozarbayjon ikki tomonlama diplom dasturlarini ishga tushirishni muhokama qildilar
O‘zbekiston Oliy ta’lim vazirligida Ozarbayjon Iqtisodiyot vazirligi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar instituti boshqaruvi raisi Shaxin Sodiqov boshchiligidagi Ozarbayjon delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston nomidan vazir o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov muloqotda vazirlik va oliy ta’lim muassasalari vakillari bilan ishtirok etdi. Uchrashuvda O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilarining tashriflari tufayli oliy ta’lim sohasidagi munosabatlar yangi bosqichga ko‘tarilgani ta’kidlandi.
Muhokama chog‘ida delegatsiyalar oziq-ovqat sanoati, elektrotexnika, dizayn va biznesni boshqarish kabi sohalarda ikki tomonlama diplom dasturlarini ishga tushirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar. Shuningdek, ijtimoiy-iqtisodiy hamkorlik sohasida qo‘shma tadqiqotlar olib borish, uzoq muddatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari va Davlatlararo ilmiy ekspertlar kengashini tuzish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida belgilangan masalalar bo‘yicha ishlarni boshlash va istiqbolli rejalarni amalga oshirish uchun yo‘l xaritalarini ishlab chiqishga kelishib olindi.

Узбекистан и Азербайджан обсудили запуск программ двойных дипломов
В Министерстве высшего образования Узбекистана прошла встреча с делегацией из Азербайджана во главе с Шахином Садыговым, председателем правления Института экономических исследований при Министерстве экономики Азербайджана.
Узбекистан представлял заместитель министра Сарвархан Бузрукханов, вместе с которым в диалоге участвовали представители министерства и вузов страны. На встрече подчеркнули, что благодаря визитам лидеров Узбекистана и Азербайджана отношения в сфере высшего образования вышли на новый уровень.
Во время обсуждения делегации рассмотрели возможность запуска программ двойного диплома в таких областях, как пищевая промышленность, электротехника, дизайн и управление бизнесом. Также речь шла о совместных исследованиях в сфере социально-экономического сотрудничества, приоритетах для долгосрочного партнерства и создании Совета межгосударственных научных экспертов.
По итогам встречи было решено начать работу по намеченным вопросам и разработать дорожные карты для выполнения перспективных планов.