Shavkat Mirziyoyev turizm va xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirishning yangi bosqichlarini tasdiqladi
Hududlarda 1 156 ta rivojlantiruvchi loyihalar tasdiqlanib, ularni amalga oshirish uchun 1 trillion so‘m mablag‘ ajratiladi. Ushbu tashabbuslar doirasida 72 ta sohil bo‘yi dam olish maskani, 154 ta kecha-kunduz faoliyat yuritadigan sayyohlik va gastronomik ko‘chalar, 62 ta yangilangan bog‘ va 364 ta yo‘l bo‘yi xizmat ko‘rsatish obyektlari barpo etiladi.
Turizm xizmat ko‘rsatish sohasining asosiy yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda. So‘nggi yillarda 90 dan ortiq davlat bilan aloqalar o‘rnatilgani tufayli xorijiy sayyohlar soni deyarli to‘rt barobar oshdi. O‘tgan yili turizm xizmatlari eksporti 3,5 milliard dollarga yetgan bo‘lsa-da, imkoniyatlar bundan ancha yuqori.
Xususan, Malayziya va Indoneziya fuqarolari Umra ziyoratidan oldin buyuk allomalar maqbaralarini ziyorat qilishga qiziqish bildirmoqda. Bu esa yangi “Umra plyus” sayyohlik paketini yo‘lga qo‘yish uchun asos bo‘ladi. Samarqand, Shahrisabz, Buxoro, Xiva va Toshkentdagi sayyohlik majmualarida xalqaro konsert va forumlar o‘tkazilishi ham muhim qadam bo‘lib, mehmonxona biznesi, restoran sohasi va savdo-sotiqning rivojlanishiga turtki beradi.
Tibbiy turizmda qo‘shimcha istiqbollar ochilmoqda. Xorijiy bemorlarni jalb qilish va tibbiy xizmatlar eksportini oshirish maqsadida o‘tgan yili “Tibbiy mehmondo‘stlik” dasturi ishga tushirildi.

Шавкат Мирзиёев утвердил новые этапы развития сфер туризма и сервиса
В регионах утверждены 1 156 проектов-драйверов, на реализацию которых выделят 1 трлн сумов. В рамках этих инициатив появятся 72 прибрежные зоны отдыха, 154 туристические и гастрономические улицы с круглосуточным режимом работы, 62 обновлённых парка и 364 объекта придорожного сервиса.
Туризм остаётся ключевым направлением сектора услуг. Число иностранных туристов за последние годы выросло почти в четыре раза благодаря налаживанию связей с более чем 90 странами. В прошлом году экспорт туристических услуг достиг 3,5 млрд долларов, однако потенциал остаётся значительно выше.
В частности, граждане Малайзии и Индонезии проявляют интерес к посещению мавзолеев великих учёных перед совершением Умры, что станет основой для запуска нового турпакета «Умра плюс». Важным шагом также станет проведение международных концертов и форумов в туристических комплексах Самарканда, Шахрисабза, Бухары, Хивы и Ташкента, что даст толчок развитию гостиничного бизнеса, ресторанного сектора и торговли.
Дополнительные перспективы открываются в медицинском туризме. В прошлом году запущена программа «Медицинское гостеприимство», нацеленная на привлечение иностранных пациентов и рост экспорта медицинских услуг.