26 iyul kuni Markaziy saylov komissiyasi (MSK) Majlisi bo’lib o’tdi. Unda 27 oktyabrda bo’lib o’tadigan Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlariga saylovlar tashkil etilishi muhokama qilindi. Saylovlar yangi tizim bo’yicha o’tkaziladi: 75 deputat to’g’ridan — to’g’ri saylovchilar tomonidan saylanadi, yana 75 nafari partiya ro’yxati bo’yicha aniqlanadi.
Markaziy saylov komissiyasi ko’plab jarayonlarni avtomatlashtiradigan va fuqarolar uchun saylov ma’lumotlariga kirishni osonlashtiradigan yangi “e-saylov” axborot tizimini taqdim etdi. Elektron tizim boshqa platformalar bilan birlashtirilgan bo’lib, inson omiliga ta’sir qilmasdan avtomatik ravishda tanlov protseduralarini amalga oshirishga imkon beradi. Siyosiy partiyalar saylovdan to’rt oy oldin ro’yxatdan o’tishlari va kerakli miqdordagi saylovchilar imzolarini to’plashlari kerak.
Saylovda Qonunchilik palatasining 150 nafar deputati, Senatning 56 nafar a’zosi, Jo’qorg’i Kengesining 65 nafar deputati, shuningdek viloyat, Toshkent va tuman Kengashlari deputatlari saylanadi.
Yig’ilishda saylovga tayyorgarlik ko’rish va uni o’tkazish bo’yicha barcha tadbirlar ochiq va qonunga muvofiq amalga oshirilishi ta’kidlandi.

ЦИК объявила о начале парламентской предвыборной кампании
26 июля прошло заседание Центральной избирательной комиссии (ЦИК). На нём обсудили организацию выборов в Законодательную палату и Кенгаши народных депутатов, которые состоятся 27 октября. Выборы пройдут по новой системе: 75 депутатов будут выбраны непосредственно избирателями, а еще 75 — определят по партийным спискам.
ЦИК презентовала новую информационную систему «E-saylov», которая автоматизирует многие процессы и облегчит доступ к информации о выборах для граждан. Электронная система, будучи интегрированной с другими платформами, позволит осуществлять избирательные процедуры автоматически, без воздействия человеческого фактора. Политические партии должны быть зарегистрированы за четыре месяца до выборов и собрать необходимое количество подписей избирателей.
На выборах будут избраны 150 депутатов Законодательной палаты, 56 членов Сената, 65 депутатов Жокаргы Кенеса, а также депутаты областных, Ташкентского и районных Кенгашей.
На заседании подчеркнули, что все мероприятия по подготовке и проведению выборов будут осуществляться открыто и в соответствии с законом.