O‘zbekistonda suv xo‘jaligini raqamlashtirish ishlari boshlanadi
Shavkat Mirziyoyev suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish uchun suv xo‘jaligini raqamlashtirish va xususiy sektor bilan hamkorlik qilishning ahamiyatini ta’kidladi. Raqamlashtirish jarayonida onlayn nazorat tizimlari va “aqlli” hisoblagichlar joriy qilinmoqda, biroq hozircha ma’lumotlarni yig‘ish va tahlil qilish uchun yagona axborot bazasi mavjud emas.
Ushbu masalani hal qilish maqsadida Suv xo‘jaligi vazirligi huzurida Raqamlashtirish markazi tashkil etiladi, u suv iste’molini hisobga olish va nazorat qilish bilan shug‘ullanadi.
Shuningdek, mamlakatda quyosh panellari va energiyani tejaydigan nasoslarni o‘rnatish loyihalari kengaymoqda, bu esa energiya xarajatlarini kamaytirish va elektr energiyasi iste’molini qisqartirish imkonini beradi. Masalan, Xorazm viloyatidagi fermerlar bunday uskunalardan foydalanib, davlatga ortiqcha energiyani sotish orqali qo‘shimcha daromad olishmoqda.
Bundan tashqari, toshqin suvlardan foydalanishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu maqsadda ayrim hududlarda suv to‘plash inshootlari qurilishi rejalashtirilgan bo‘lib, ular 50 ming gektar maydonni sug‘orishni yaxshilash imkonini beradi. Ushbu choralar O‘zbekiston suv resurslariga yukni kamaytirish bilan birga iqlim o‘zgarishi va ekologik muammolar bilan bog‘liq kelajakdagi chaqiriqlarga tayyorlanish imkonini beradi.

В Узбекистане начнут цифровизацию водного хозяйства
Шавкат Мирзиёев отметил важность цифровизации водного хозяйства и сотрудничества с частным сектором для повышения эффективности использования ресурсов. В рамках цифровизации внедряются системы онлайн-контроля и «умные» счётчики, но пока нет единой информационной базы для сбора и анализа данных.
Для решения этой задачи при Министерстве водного хозяйства создаётся Центр цифровизации, который займётся учётом и контролем водопотребления.
Также в стране расширяются проекты по установке солнечных панелей и энергосберегающих насосов, что позволит снизить затраты на энергию и сократить потребление электроэнергии. Например, фермеры в Хорезмской области уже используют такие установки, что приносит им дополнительный доход от продажи излишков энергии государству.
Кроме того, особое внимание уделяется использованию паводковых вод. Для этого в ряде областей планируется построить водосборные сооружения, которые позволят улучшить орошение на 50 тысячах гектаров. Эти меры позволят Узбекистану не только снизить нагрузку на водные ресурсы, но и подготовить систему водоснабжения к будущим вызовам, связанным с изменениями климата и экологическими проблемами.