O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash xizmati OITS profilaktikasi haqida eslatdi
OITS infeksiyasi uzoq vaqtdan beri butun dunyoga tarqalgan va O‘zbekiston ham bundan mustasno emas. Kasallikning ilk holatlari 1987-yilda xorijiy fuqarolar orasida qayd etilgan bo‘lsa, keyinchalik mahalliy aholi orasida ham aniqlangan. Bugungi kunda kasallik ko‘pincha 25 yoshdan 45 yoshgacha bo‘lgan respublika aholisida uchramoqda.
OITS inson immunitet tizimini zararlovchi virus bo‘lib, organizmning kasalliklardan himoyalanish qobiliyatini pasaytiradi. OITS infeksiyalangan odam virus tashuvchisiga aylanib, uni boshqa odamlarga yuqishi mumkin. Virus asosan himoyalanmagan jinsiy aloqa orqali, qon orqali (masalan, steril bo‘lmagan tibbiy asbob-uskunalar yoki in’ektsiyalar orqali), shuningdek, homiladorlik yoki tug‘ruq paytida onadan bolaga yuqadi.
Muhim eslatma shundaki, OITS sog‘lom teri, qo‘l berib ko‘rishish, quchoqlashish, umumiy idish va hojatxona vositalaridan foydalanish, hasharot chaqishi yoki havo-tomchi yo‘li bilan yuqmaydi.
Infektsiyadan himoyalanish uchun sog‘lom turmush tarziga rioya qilish, himoyalanmagan jinsiy aloqa qilmaslik, tibbiy va turmushda ishlatiladigan vositalar, masalan, manikyur, soqol olish va tatuirovka qilish asboblarining sterilligiga e’tibor berish zarur. Ushbu gigiyenik me’yorlarga rioya qilish OITSning yuqishini oldini olishga yordam beradi.

СЭС Узбекистана напомнила о профилактике ВИЧ
ВИЧ-инфекция давно распространилась по всему миру, и Узбекистан не стал исключением. Первые случаи заболевания зафиксировали в 1987 году среди иностранных граждан, а позже — среди местного населения. Сегодня чаще всего выявляют случаи заболевания среди жителей республики в возрасте от 25 до 45 лет.
ВИЧ — это вирус, который поражает иммунную систему человека, снижая способность организма защищаться от болезней. Инфицированный ВИЧ становится носителем вируса и может передавать его другим людям. В основном вирус передаётся половым путём при незащищённых половых контактах, через кровь, например, при использовании нестерильных медицинских инструментов или инъекций, а также от матери к ребёнку во время беременности или родов.
Важно помнить, что ВИЧ не передаётся через неповреждённую кожу, рукопожатия, объятия, совместное использование посуды и туалетов, укусы насекомых или воздушно-капельным путём.
Для снижения риска заражения необходимо вести здоровый образ жизни, избегать незащищённых половых контактов, следить за стерильностью медицинских инструментов и тех, что используются в быту — например, при маникюре, бритье, нанесении татуировок. Соблюдение этих гигиенических норм помогает предотвратить передачу ВИЧ.