Toshkent va Issiqko‘l o‘rtasida poyezdlar qatnay boshlaydi
MDH davlatlari temir yo‘l transporti kengashining 81-yig‘ilishida O‘zbekiston va Qirg‘iziston temir yo‘l rahbariyati uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Muzokaralarda “O‘zbekiston temir yo‘llari” boshqaruvi raisi Zufar Narzullayev va “Qirg‘iz temir yo‘li” rahbari Azamat Sakiev ishtirok etishdi.
Tomonlar temir yo‘l transporti sohasidagi hamkorlikni muhokama qildilar, jumladan, yuk tashish hajmlarini oshirish va tariflarga chegirmalar berish masalalari bo‘yicha kelishib oldilar. Muhim masalalardan biri “Temiryulkargo” vagon parkidan ko‘mir va sement kabi asosiy yuklarni ikki davlat o‘rtasida tashishda foydalanish hamda vazn o‘lchash ob’ektlarini ta’mirlashni muhokama qilish bo‘ldi.
2025-yil yozida “Toshkent — Rybachye” yo‘nalishi bo‘yicha turistik poyezd ochilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi turistik aloqalarni mustahkamlash yo‘lida muhim qadam bo‘ladi. Shuningdek, tomonlar qirg‘izistonlik temiryo‘lchilarni “O‘zbekiston temir yo‘llari” o‘quv markazlarida o‘qitish haqida kelishib oldilar, bu esa sohaga mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishga yordam beradi.
Bundan tashqari, Sakiev O‘zbekistonlik hamkasblarini “O‘zbekiston temir yo‘llari” kompaniyasining tashkil etilganining 30 yilligi bilan tabriklab, uning katta yutuqlarini ta’kidladi.

Между Ташкентом и Иссык-Кулем начнут курсировать поезда
На 81-м заседании Совета по железнодорожному транспорту стран СНГ состоялась встреча руководства железных дорог Узбекистана и Кыргызстана. В переговорах участвовали председатель правления «Узбекистон темир йуллари» Зуфар Нарзуллаев и глава «Кыргыз темир жолу» Азамат Сакиев.
Стороны обсудили сотрудничество в сфере железнодорожного транспорта, включая вопросы увеличения объёмов грузоперевозок и предоставления тарифных скидок. Важным пунктом стало использование вагонного парка «Темирйулкарго» для транспортировки основных грузов, таких как уголь и цемент, между двумя странами, а также обсуждение ремонта объектов весового хозяйства.
Летом 2025 года запланировано открытие туристического поезда по маршруту «Ташкент — Рыбачье», что станет значимым шагом в укреплении туристических связей между Узбекистаном и Кыргызстаном. Также стороны договорились об обучении кыргызстанских железнодорожников на базе учебных центров «Узбекистон темир йуллари», что позволит повысить квалификацию специалистов в этой сфере.
Помимо этого, Сакиев поздравил коллег из Узбекистана с 30-летием образования компании «Узбекистон темир йуллари», отметив её значительные достижения.