Ijtimoiy tarmoqlarda davlat organlarida keng ko‘lamli qisqartirishlar haqidagi mish-mishlar qizg‘in muhokama qilinayotgan bo‘lsa-da, Prezident Administratsiyasi bu ma’lumotni rad etdi. Davlat rahbarining matbuot kotibi Sherzod Asadov shtat sonini 50 foizga qisqartirish bo‘yicha hech qanday qaror qabul qilinmaganini ma’lum qildi.
U shtatlarni optimallashtirish jarayoni barcha davlat organlari — Prezident Administratsiyasidan tortib joylardagi idoralargacha bo‘lgan standart amaliyot ekanligini ta’kidladi. Buning maqsadi boshqaruv samaradorligini oshirish, bir-birini takrorlovchi vazifalarni bartaraf etish va byudjet mablag‘larini yanada oqilona sarflashdan iborat.
Asadov ehtimoliy o‘zgarishlar faqat batafsil tahlildan so‘ng aniqlanishini qayd etib, ommaviy axborot vositalari, blogerlar va ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilarini faqat rasmiy axborot manbalariga ishonishga chaqirdi.

В Администрации Президента опровергли слухи о сокращениях
В соцсетях активно обсуждаются слухи о масштабных сокращениях в государственных органах, однако в Администрации Президента эту информацию опровергли. Пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов заявил, что никаких решений о сокращении штата на 50% не принималось.
Он подчеркнул, что процесс оптимизации штатов является стандартной практикой для всех госорганов — от Администрации Президента до ведомств на местах. Его цель заключается в повышении эффективности управления, устранении дублирующих функций и более рациональном расходовании бюджетных средств.
Асадов отметил, что возможные изменения будут определены только после детального анализа, и призвал СМИ, блогеров и пользователей соцсетей доверять только официальным источникам информации.