Sirdaryo hokimi lavozimidan ozod etildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev investitsiya masalalari bo‘yicha o‘tkazgan yig‘ilishda Sirdaryo viloyati hokimi Akmaljon Mahmudaliyev lavozimidan ozod etildi. Bu haqda davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Hokimni lavozimidan bo‘shatish to‘g‘risidagi qaror investitsiyalarni jalb qilish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va boshqa muhim yo‘nalishlardagi faoliyatning yetarli darajada bo‘lmaganligi bilan bog‘liq. Yig‘ilish davomida prezident bir qator tumanlarda ham qoniqarsiz natijalar kuzatilganini ta’kidladi.
Xususan, 2023-yilda mamlakatimizning Beruniy, Qorao‘zak, Qo‘ng‘irot, Peshku, Yangiobod, Qamashi, Xonqa va Shovot kabi sakkizta tumanida jalb qilingan investitsiyalar hajmi 15 million dollardan oshmagan.
Bundan tashqari, Romitan, Dehqonobod, Mirishkor, Chiroqchi, Narpay, Nurobod, Guliston tumanlari hamda Ohangaron shahrida eksport ko‘rsatkichlarining pasayganligi qayd etildi.

Хоким Сырдарьи освобождён от должности
На совещании по вопросам инвестиций, которое провёл президент Шавкат Мирзиёев, был освобождён от должности хоким Сырдарьинской области Акмалжон Махмудалиев. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Решение о снятии хокима с должности связано с недостаточной активностью в привлечении инвестиций, развитии сельского хозяйства и других важных направлениях. В рамках заседания президент отметил, что ряд районов также продемонстрировали неудовлетворительные результаты.
В частности, в 2023 году в восьми районах страны, включая Берунийский, Караузякский, Кунградский, Пешкунский, Янгиабадский, Камашинский, Ханкинский и Шаватский, объём привлечённых инвестиций не превысил 15 миллионов долларов.
Кроме того, в таких районах, как Рамитанский, Дехканабадский, Миришкорский, Чиракчинский, Нарпайский, Нурабадский, Гулистанский, а также в городе Ахангаран, были зафиксированы сниженные показатели экспорта.