Litvaning “Girteka” kompaniyasi O‘zbekistonda logistika xabi tashkil etadi
Litvaning Girteka Group kompaniyasi O‘zbekistonda logistika markazini ochishni rejalashtirmoqda. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Girteka Group vakillari transport vazirining birinchi o‘rinbosari Mamanbay Omarov bilan uchrashuvida xab tashkil etish va hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama etildi. Loyiha doirasida Litva kompaniyasi xalqaro yuk tashish bo‘yicha mutaxassislarni, jumladan haydovchilar va menejerlarni ham tayyorlashni maqsad qilgan.
1996-yilda tashkil etilgan va Vilnyusda joylashgan Girteka Group Yevropa mamlakatlarida logistika xizmatlarini ko‘rsatishga ixtisoslashgan.
Transport-logistika markazlarini barpo etish tashabbusi mintaqada ham faol rivojlanmoqda. Xususan, Qirg‘izistonda Irkeshtam — O‘sh — O‘zbekiston yo‘nalishida kuniga 700 tagacha yuk mashinasiga xizmat ko‘rsata oladigan xab qurilishi rejalashtirilmoqda.

Литовская Girteka создаст логистический хаб в Узбекистане
Компания Girteka Group из Литвы планирует открыть логистический центр в Узбекистане. Об этом сообщила пресс-служба Министерства транспорта Республики Узбекистан.
На встрече представителей Girteka Group с первым заместителем министра транспорта Маманбаем Омаровым обсуждались вопросы создания хаба и развития сотрудничества. В рамках проекта литовская компания намерена также обучать специалистов по международным транспортным перевозкам, включая водителей и менеджеров.
Girteka Group, основанная в 1996 году и базирующаяся в Вильнюсе, специализируется на предоставлении логистических услуг в странах Европы.
Инициатива по созданию транспортно-логистических центров активно развивается и в регионе. Так, в Кыргызстане планируется строительство хаба на трассе Иркештам — Ош — Узбекистан, который сможет ежедневно обслуживать до 700 грузовиков.