Senat SDA yangiliklarini muhokama qildi
Senatning mudofaa va xavfsizlik masalalari qo’mitasi majlisida "O’zbekiston Respublikasining ma’muriy javobgarlik to’g’risidagi kodeksiga o’zgartish va qo’shimchalar kiritish haqida"gi qonun muhokama qilindi. Yangi qonun ushbu sohadagi qolgan muammolarni hal qilish va fuqarolar uchun qulayliklar yaratish uchun ma’muriy javobgarlik to’g’risidagi Kodeksga o’zgartirishlar kiritadi.
Foto va video yozuvlar yordamida qayd etilgan qoidabuzarliklar to’g’risida fuqarolarni o’z vaqtida xabardor qilish to’g’risidagi norma paydo bo’ladi. Qoidabuzarlik to’g’risidagi ma’lumotlar 48 soat ichida yo’l harakati xavfsizligiga yetkazilishi kerak, aks holda haydovchi javobgarlikka tortilmaydi.
Bundan tashqari, tez yordam va yong’in-qutqaruv xizmatlari tomonidan xizmat vazifalarini bajarganligini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etish talabi bekor qilinadi. Skuterlar, mopedlar, velosipedlar va boshqa individual transport vositalarini boshqarishda sodir etilgan qoidabuzarliklar, shuningdek, odamlarni bunday transport vositalarida tashish uchun ma’muriy javobgarlik belgilanadi. Yo’l harakati xizmati xodimlariga qoidabuzarliklar aniqlanganda joyida jarima solish taqiqlanadi.
Bundan tashqari, ruxsat etilgan hollar bundan mustasno, yuk mashinalarining yo’lning eng chap qismida harakatlanishi uchun ma’muriy javobgarlik belgilanadi. O’zgarish, ushbu qoidabuzarlik uchun jazoning yo’qligi tirbandlik va baxtsiz hodisalarga olib kelganligi bilan bog’liq. 2024-yilning dastlabki 7 oyida yuk mashinalari bilan bog’liq 303 ta baxtsiz hodisa natijasida 108 kishi halok bo’ldi va 227 kishi jarohat oldi.

Сенат обсудил нововведения в ПДД
На заседании Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан». Новый закон вносит изменения в Кодекс об административной ответственности для решения оставшихся проблем в этой сфере и создания удобств для граждан.
Появится норма, касающаяся своевременного оповещения граждан о нарушениях, зафиксированных с помощью фото- и видеофиксации. Информация о нарушении должна быть передана в Службу безопасности дорожного движения в течение 48 часов, иначе водитель не будет привлечён к ответственности.
Кроме того, отменяется требование предоставления документов, подтверждающих выполнение служебных обязанностей транспортными средствами скорой помощи и пожарно-спасательных служб. Административная ответственность будет установлена за нарушения, совершённые при управлении скутерами, мопедами, велосипедами и другими индивидуальными транспортными средствами, а также за перевозку людей на таких транспортных средствах. Сотрудникам дорожной службы запретят накладывать штрафы на месте при выявлении нарушений.
Кроме того, устанавливается административная ответственность за движение грузовых автомобилей по крайней левой полосе дороги, за исключением случаев, когда это разрешено. Изменение обусловлено тем, что отсутствие наказания за данное нарушение приводило к пробкам и авариям. За первые 7 месяцев 2024 года в результате 303 аварий с участием грузовых автомобилей погибли 108 человек и 227 получили травмы.