Senatda organ transplantatsiyasi to’g’risidagi qonun muhokama qilindi
Oliy Majlis qo’mitasining fan, ta ’lim va sog’ liqni saqlash masalalariga bag’ishlangan majlisida “inson organlari va to’qimalarini transplantatsiya qilish to’g’risida” gi qonunni amalga oshirish bo’yicha “yo’l xaritasi” ning bajarilishi ko’rib chiqildi.
Transplantatsiya jarayonini tartibga solish uchun Vazirlar Mahkamasi qaror chiqardi, sog’liqni saqlash vazirligi bir qator buyruqlar chiqardi va sog’liqni saqlash muassasalari donorlar va qabul qiluvchilarni tayyorlash uchun zarur jihozlar bilan ta’minladilar.
Biroq, senatorlar bir qator muammolarni ta’kidladilar, masalan, donorlar va qabul qiluvchilarni tayyorlash va nazorat qilish uchun mas’ul bo’lgan mutaxassislar va mintaqalardagi tibbiy psixologlar uchun xodimlar yo’qligi. Bemorlarni transplantatsiyaga tayyorlash uchun shifoxona yotoqlari ajratilmagan, shuningdek, shifokorlar uchun maxsus amaliyot binosi qurilishi tugallanmagan. Bundan tashqari, tibbiyot oliy o’quv yurtlari talabalarini o’qitish bo’yicha savollar qolmoqda, ularga hali jasadlar bilan mashq qilish imkoniyati berilmagan.
Yig’ilish yakunida tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari o’z hisobotlarini taqdim etdilar, senatorlar esa transplantatsiya sohasidagi muammolarni bartaraf etish bo’yicha takliflar bildirdilar.

В Сенате обсудили закон о трансплантации органов
На заседании Комитета Олий Мажлиса, посвящённом вопросам науки, образования и здравоохранения, рассмотрели выполнение «дорожной карты» по реализации Закона «О трансплантации органов и тканей человека».
Для регулирования процесса трансплантации Кабинет Министров издал соответствующее постановление, Министерство здравоохранения выпустило ряд приказов, а медицинские учреждения обеспечили необходимым оборудованием для подготовки доноров и реципиентов.
Однако сенаторы указали на ряд проблем. В частности, отсутствуют штатные единицы для специалистов, ответственных за подготовку и наблюдение доноров и реципиентов, а также медицинских психологов в регионах. Не выделены больничные койки для подготовки пациентов к трансплантации, а также не завершено строительство специализированного здания для медицинской практики.
Кроме того, остаются вопросы, связанные с обучением студентов медицинских вузов, которым пока не предоставлена возможность практиковаться на трупах.
В завершение заседания руководители профильных министерств и ведомств представили свои отчёты, а сенаторы высказали предложения по устранению существующих проблем в сфере трансплантации.