O‘zbekistonda "Farovon oila sari" oyligi e’lon qilindi
O‘zbekistonda 10-maydan 10-iyunga qadar oilaviy qadriyatlarni mustahkamlash va oila institutini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan "Farovon oila sari" oyligi o‘tkazilmoqda. Oylik doirasida 15-may – Xalqaro oila kuniga bag‘ishlangan bir qator tadbirlar o‘tkaziladi.
Oila va xotin-qizlar qo‘mitasida Xalqaro oila kunini nishonlashga tayyorgarlik ishlari haqida ma’lumot berildi. Muhim tadbirlardan biri "Ibratli oila" ko‘krak nishoni bilan taqdirlash marosimi bo‘ladi.
Bu yil ushbu nishon uchun 5,5 mingga yaqin oilaning hujjatlari taqdim etildi, bu o‘tgan yilga nisbatan 8,8 barobar ko‘pdir. Ishchi guruh tomonidan puxta saralangan 2000 ta oila mukofotga munosib deb topildi.
Bundan tashqari, vazirlik va idoralar tomonidan "Ibratli oila" ko‘krak nishoni bilan taqdirlanadigan yana 77 ta oila tavsiya etildi.
15 may arafasida eng yaxshi oilalarga "Ibratli oila" ko‘krak nishonlari va pul mukofotlari topshiriladi, ular istiqomat qilayotgan xonadonlarga esdalik lavhalari o‘rnatiladi.
Shuningdek, oylik doirasida "Sog‘lom oila uchun birlashaylik!" shiori ostida sport tadbirlari tashkil etilib, ularga 4 million nafar xotin-qizlarni jalb etish rejalashtirilgan.
15 may kuni respublikaning barcha tuman (shahar) markazlaridagi madaniyat va istirohat bog‘larida "Ibratli oila" ko‘krak nishoni sohiblari, ahil oilalar, yosh kelin-kuyovlar ishtirokida "Oila sayli ("OILAFEST") o‘tkaziladi.

В Узбекистане объявили месяц «На пути к благополучной семье»
С 10 мая по 10 июня в Узбекистане проводится месяц «На пути к благополучной семье», направленный на укрепление семейных ценностей и поддержку института семьи. В рамках месяца пройдет ряд мероприятий, посвященных Международному дню семьи, который отмечается 15 мая.
В Комитете по делам семьи и женщин рассказали о подготовке к празднованию Международного дня семьи. Одним из ключевых событий станет награждение нагрудным знаком «Ибратли оила» («Образцовая семья»).
В этом году на этот знак были представлены документы около 5 500 семей, что в 8,8 раза больше, чем в прошлом году. После тщательного отбора рабочей группой были отобраны 2000 семей, достойных награды.
Кроме того, министерства и ведомства рекомендовали еще 77 семей, которые также будут награждены знаком «Ибратли оила».
Накануне 15 мая лучшим семьям будут вручены нагрудные знаки «Ибратли оила» и денежные премии, а на домах, где они проживают, будут установлены памятные таблички.
В рамках месяца также будут организованы спортивные мероприятия под лозунгом «Объединимся ради здоровой семьи!», к которым планируется привлечь 4 миллиона женщин.
15 мая в парках культуры и отдыха всех районных (городских) центров республики пройдет «Семейный праздник» («ОЙЛАФЕСТ») с участием обладателей значков «Ибратли оила», дружных семей, молодых женихов и невест.