O‘zbekistondagi Xalq qabulxonalari tizimi o‘zining asosiy vazifasini — fuqarolarning muammolarini hal qilishni to‘xtatdi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev yig‘ilishda aytib, qabulxonalar haqiqiy yordam o‘rniga murojaatlarni turli davlat idoralariga yo‘naltiradigan "dispetcher"larga aylanib qolganini ta’kidladi.
"O‘tgan yili virtual qabulxona va xalq qabulxonalariga yuborilgan murojaatlarning 55 foizi ijobiy hal etilmagan," - dedi Mirziyoyev.
Aynan shu holat, O‘zbekiston yetakchisining so‘zlariga ko‘ra, ijtimoiy tarmoqlar orqali shikoyatlar sonining ko‘payishiga sabab bo‘ldi. Odamlar davlat idoralaridan javob ololmagach, jamoatchilikka yordam so‘rab murojaat qilish holatlari ko‘paymoqda. Eng ko‘p shikoyatlar huquqni muhofaza qilish organlari, sud tizimi, hokimliklar, shuningdek, ta’lim va ekologiya sohalari bilan bog‘liq. Ayniqsa, mingga yaqin fuqaro to‘g‘ridan-to‘g‘ri prezident qabulida bo‘lishni so‘ragani xavotirli.
"Ayniqsa, Toshkent shahri va Buxoroda mansabdor shaxslar ustidan shikoyatlar ko‘payganini hokimlar qachon tahlil qilgan? Vazirlar va hokimlar murojaatlarga yechim bermasa, odamlar dodini kimga aytsin?" - deya ta’kidladi prezident.
Shavkat Mirziyoyev barcha darajadagi mutasaddilarni har bir murojaat ortida inson taqdiri, dardi va umidi borligini unutmaslikka chaqirdi. Xalq qabulxonalari tizimini tubdan qayta ko‘rib chiqish, fuqarolar muammolarini o‘z vaqtida va sifatli hal etishda rahbarlarning shaxsiy mas’uliyatini kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
"Har bir murojaat ortida inson taqdiri, uning dardi va umidi turganini unutmasligimiz kerak!" - deya xulosa qildi davlat rahbari.

Президент  раскритиковал работу народных приёмных: «Они превратились в диспетчеров»
Система народных приёмных в Узбекистане перестала выполнять свою основную задачу — решать проблемы граждан. Об этом заявил Президент Шавкат Мирзиёев на совещании, подчеркнув, что вместо реальной помощи приёмные превратились в «диспетчеров», которые просто перенаправляют обращения в различные госучреждения.
«В прошлом году 55% обращений в виртуальную и народные приёмные остались нерешенными», — сказал Мирзиёев.
Именно это, по словам лидера Узбекистана, стало причиной увеличения числа жалоб через социальные сети. Люди, не получив ответа от государственных органов, всё чаще обращаются к общественности за помощью. Больше всего жалоб связано с работой правоохранительных органов, судебной системы, хокимиятов, а также в сферах образования и экологии. Особую тревогу вызывает то, что около тысячи граждан прямо попросили о личном приёме у президента.
«Особенно в Ташкенте и Бухарской области значительно возросло количество жалоб на действия должностных лиц. Когда хокимы последний раз серьёзно анализировали эти обращения? Если министры и хокимы не слышат людей и не решают их проблемы, к кому им ещё обращаться?» — подчеркнул президент.
Шавкат Мирзиёев призвал чиновников на всех уровнях не забывать, что за каждым обращением стоит человеческая судьба, боль и надежда. Он поручил кардинально пересмотреть работу системы народных приёмных, усилить персональную ответственность руководителей за своевременное и качественное решение проблем граждан.
«Каждый чиновник должен помнить: если он не решает проблему человека, он подводит не только людей, но и государство», — резюмировал глава государства.