Moskva va Toshkent G‘alaba kuni arafasida aloqalarni mustahkamlamoqda
Moskva va Toshkent strategik hamkorlikni mustahkamlashga intilmoqda. Rossiya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Mixail Galuzin O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmonov bilan muhim uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda Rossiya tashqi ishlar vazirligining rasmiy sayti. Muzokaralarning asosiy mavzusi Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligini nishonlash munosabati bilan ikki davlat rahbarlarining bo‘lajak uchrashuvlariga tayyorgarlik ko‘rish bo‘ldi.
"Oliy va yuqori darajadagi bo‘lajak Rossiya-O‘zbekiston aloqalariga, shu jumladan Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligini nishonlash doirasidagi uchrashuvlarga tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi," — deb ta’kidlandi Rossiya TIV bayonotida.
Diplomatlar G‘alaba kunini nishonlashga tayyorgarlikdan tashqari, siyosiy va iqtisodiy xavfsizlikdan tortib madaniy almashinuv va ilmiy-texnik taraqqiyotgacha bo‘lgan keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildilar. Prezident Vladimir Putinning may oyidagi O‘zbekistonga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor berildi.
Shuningdek, tomonlar dolzarb xalqaro masalalar, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyat va mintaqaviy xavfsizlik masalalari yuzasidan fikr almashdilar. Rossiya va O‘zbekiston MDH, SHHT, BMT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasida, shuningdek, "Markaziy Osiyo — Rossiya" formatida yaqindan hamkorlik qilishga tayyorligini tasdiqladi.
Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi aloqalar murakkab xalqaro vaziyatga qaramay mustahkamlanib, rivojlanib bormoqda. G‘alaba kuni nafaqat qahramonona o‘tmishga hurmat va ehtirom, balki kelajakka yo‘naltirilgan mustahkam hamkorlik ramzi hamdir.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskovning ma’lum qilishicha, tantanalarga 20 dan ortiq davlat va hukumat rahbarlari tashrif buyurishi kutilmoqda.

Москва и Ташкент укрепляют связи в преддверии Дня Победы
Москва и Ташкент нацелены на укрепление стратегического партнерства. Заместитель главы МИД России Михаил Галузин провел важную встречу с замминистром иностранных дел Узбекистана Бобуром Усмановым, сообщает официальный сайт российского внешнеполитического ведомства. В фокусе переговоров — подготовка к ключевым контактам между лидерами двух государств в контексте празднования 80-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне.
«Особое внимание было уделено подготовке предстоящих российско-узбекистанских контактов на высшем и высоком уровнях, в том числе в рамках празднования 80-летия Победы в Великой Отечественной войне», — подчеркнули в МИД РФ.
Помимо подготовки к празднованию Дня Победы, дипломаты обсудили широкий спектр вопросов – от политической и экономической безопасности до культурного обмена и научно-технического прогресса. Особое внимание было уделено реализации договоренностей, достигнутых во время майского визита президента Владимира Путина в Узбекистан.
Стороны также обменялись мнениями по актуальным международным вопросам, включая ситуацию в Афганистане и вопросы региональной безопасности. Россия и Узбекистан подтвердили готовность тесно взаимодействовать в рамках СНГ, ШОС, ООН и других международных форматов, а также в формате «Центральная Азия – Россия».
Связи между Россией и Узбекистаном крепнут и развиваются, несмотря на сложную международную обстановку и День Победы — это не только дань памяти и почестей героическому прошлому, но и символ прочного партнерства, устремленного в будущее.
Напомним, что пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что на торжествах ожидается прибытие более 20 глав государств и правительств.