O'zbekiston Senati raisi parlamentlararo ittifoq raisi bilan uchrashuv o'tkazdi
O’zbekiston parlament delegatsiyasi Jenevada bo’lib o’tadigan parlamentlararo ittifoqning 149-Assambleyasida ishtirok etmoqda. Tashrif doirasida Senat raisi Tanzila Narbayeva parlamentlararo ittifoq raisi Tulia Ekson bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ittifoq bilan hamkorlik samaradorligi va kelajak rejalarini muhokama qildilar. Ekson so’nggi yillarda O’zbekiston sezilarli iqtisodiy o’sishga erishganini, ijtimoiy himoya tizimi yaxshilanganini, shuningdek, inson huquqlarini himoya qilish bo’yicha islohotlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, O’zbekiston parlamentining ushbu sohadagi barqaror rivojlanish maqsadlari va faoliyati bilan bog’liq masalalar muhokama qilindi. Bundan tashqari, delegatsiya birinchi marta O’zbekistonda bo’lib o’tadigan parlamentlararo ittifoq 150-Assambleyasining dasturi va yangi loyihalari haqida gapirdi.

Председатель Сената Узбекистана провела встречу с Председателем Межпарламентского союза
Парламентская делегация Узбекистана участвует в 149-й ассамблее Межпарламентского союза, которая проходит в Женеве. В рамках визита Председатель Сената Танзила Нарбаева встретилась с Председателем Межпарламентского союза Тулией Эксон.
Во время встречи стороны обсудили эффективность совместной работы с союзом и планы на будущее. Эксон отметила, что в последние годы Узбекистан достиг значительного экономического роста, улучшилась система социальной защиты, а также проводятся реформы для защиты прав человека.
Обсуждались также вопросы, связанные с Целями устойчивого развития и деятельностью парламента Узбекистана в этой области. Кроме этого, делегация говорила о программе и новых проектах 150-й ассамблеи Межпарламентского союза, которая впервые пройдет в Узбекистане.