O'zbekiston Senati raisi parlamentlararo ittifoq Bosh kotibi bilan uchrashdi
Senat raisi Tanzila Narbayeva Jenevada parlamentlararo ittifoq Bosh kotibi Martin Chungong bilan uchrashuv o’tkazdi. 2025 yilda O’zbekistonda bo’lib o’tadigan parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasiga tayyorgarlik ko’rishga alohida e’tibor qaratildi.
Janob Chungong O’zbekiston qisqa vaqt ichida rivojlanishda katta yutuqlarga erishganini ta’kidladi. Toshkentda yubiley Assambleyasining o’tkazilishi parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishda mantiqiy qadam bo’ladi. Shuningdek, suhbatda ushbu tadbir tarixiy ahamiyatga ega bo’lib, O’zbekiston parlamenti faoliyatining boshqa namunalarini namoyish etishi haqida so’z yuritildi.

Председатель Сената Узбекистана встретилась с Генеральным секретарем Межпарламентского союза
Председатель Сената Танзила Нарбаева провела встречу с Генеральным секретарем Межпарламентского союза Мартином Чунгонгом в Женеве. Особое внимание уделили подготовке к 150-й ассамблее Межпарламентского союза, которая пройдет в 2025 году в Узбекистане.
Господин Чунгонг отметил, что Узбекистан достиг значительных успехов в развитии за короткий период. Проведение юбилейной ассамблеи в Ташкенте станет логическим шагом в развитии межпарламентского сотрудничества. В беседе также говорилось о том, что это событие будет иметь историческое значение и продемонстрирует другие образцы работы парламента Узбекистана.
Кроме того, участники встречи обсудили вопросы укрепления позиций парламента в сфере гендерного равенства, социальной защиты и защиты прав человека, что соответствует Целям устойчивого развития.