O'zbekistonda ishga qabul qilishda talab qilinadigan hujjatlar ro'yxati qisqartiriladi
Deputatlar ikkinchi o’qishda O’zbekiston mehnat kodeksiga o’zgartishlar kirituvchi qonun loyihasini ko’rib chiqdilar. Qonun loyihasi ish beruvchilar uchun zarur bo’lgan hujjatlar ro’yxatini qisqartirish orqali ishga qabul qilish jarayonini soddalashtirishga qaratilgan.
O’zgarishlar “yagona milliy mehnat tizimi” orqali mehnat shartnomasini elektron shaklda rasmiylashtirish tartibini, shuningdek, o’rtacha ish haqi va ish haqini saqlamasdan ta’til davomiyligini hisoblash qoidalarini belgilaydi. “Ta’lim to’g’risida” gi qonunga muvofiq, shuningdek, xodimlar kechki yoki sirtqi shakllarda o’qitilishi mumkin bo’lgan ta’lim tashkilotlarining turlari ham aniqlanadi. Homiladorlik yoki farzand ko’rish bilan bog’liq sabablarga ko’ra ayollarni ishdan bo’shatish taqiqlanadi.
O’zgarishlarga ko’ra, davlat organlari integratsiya platformalari orqali tegishli muassasalardan pasport yoki mehnat daftarchasi to’g’risidagi ma’lumotlarni mustaqil ravishda so’rashlari mumkin. Qonun loyihasini ikkinchi o’qishga tayyorlash jarayonida ko’plab takliflarni hisobga olgan holda deputatlar bilan seminarlar va muhokamalar o’tkazildi.

В Узбекистане сократят список документов, требуемых при приёме на работу
Депутаты рассмотрели во втором чтении проект закона, который вносит изменения в Трудовой кодекс Узбекистана. Законопроект направлен на упрощение процесса приема на работу, сокращая список документов, необходимых работодателям.
Изменения вносят порядок оформления трудового договора в электронной форме через «Единую национальную систему труда», а также уточняют правила расчета средней зарплаты и продолжительности отпусков без сохранения зарплаты. В соответствии с Законом «Об образовании» также уточняются виды образовательных организаций, где работники могут обучаться в вечерней или заочной формах. Вводится запрет на увольнение женщин по причинам, связанным с беременностью или наличием детей.
Согласно изменениям, госорганы могут самостоятельно запрашивать информацию о паспорте или трудовой книжке у соответствующих учреждений через интеграционные платформы. В процессе подготовки законопроекта ко второму чтению была проведена работа, включая семинары и обсуждения с депутатами, что позволило учесть многие предложения.
Депутаты отметили, что принятие данного законопроекта улучшит законодательство, обеспечивая гарантированные трудовые права граждан и соответствие Трудового кодекса новым законам.