O'zbekistonda chet elliklar uchun ro'yxatdan o'tish tartibi o'zgartiriladi
Deputatlar ikkinchi o’qishda «O’zbekiston Respublikasi fuqarolari, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo ’lmagan shaxslarni yashash joyi va yashash joyi bo’yicha ro’yxatdan o’tkazish to’g’risida» gi qonun loyihasini ko’rib chiqdilar.
Konstitutsiyaning yangi tahririga muvofiq, O’zbekiston hududida qonuniy ravishda bo’lgan har bir inson mamlakat bo’ylab erkin harakatlanish va yashashni yoki vaqtincha bo’lishni istagan joyni tanlash huquqiga ega.
Yangi qonun loyihasiga ko’ra, fuqarolar, chet elliklar va fuqaroligi bo’lmagan shaxslar yashash joyida 10 ish kunigacha ro’yxatdan o’tmasliklari mumkin. Ro’yxatdan o’tish ichki ishlar organlari, davlat xizmatlari markazlari va tegishli axborot tizimlari orqali amalga oshiriladi. Shuningdek, xabarnoma tizimiga asoslangan mamlakat fuqarolari va mehmonlarini ro’yxatdan o’tkazishning yagona tartibi joriy etiladi.
Qonun kuchga kirishi bilan mobil va veb-ilovalardan foydalangan holda ro’yxatdan o’tish tizimi paydo bo’ladi, bu jarayonni soddalashtiradi. Deputatlar ushbu qonun loyihasi fuqarolarni ro’yxatga olish tartibini yaxshilaydi va ijtimoiy yordamga muhtoj bo’lganlarning huquqlarini himoya qiladi, shuningdek huquqbuzarliklarning oldini olishga yordam beradi.

В Узбекистане изменят порядок регистрации для иностранцев
Депутаты во втором чтении рассмотрели проект закона «О регистрации по месту жительства и месту пребывания граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства».
В соответствии с новой редакцией Конституции, каждый человек, находящийся на территории Узбекистана на законных основаниях, имеет право свободно передвигаться по стране и выбирать место, где он хочет жить или временно находиться.
Согласно новому законопроекту, граждане, иностранцы и лица без гражданства могут не регистрироваться по месту жительства на срок до 10 рабочих дней. Регистрация будет осуществляться через органы внутренних дел, центры госуслуг и соответствующие информационные системы. Также будет введен единый порядок регистрации граждан и гостей страны, основанный на уведомительной системе.
С вступлением закона в силу появится система регистрации с использованием мобильных и веб-приложений, что упростит процесс. Депутаты уверены, что этот законопроект улучшит порядок регистрации граждан и защитит права тех, кто нуждается в социальной поддержке, а также поможет в профилактике правонарушений.