Shaxs shakllanishida ayolning o‘rni: Yahyo Ziyoyevning nutqi
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bag‘ishlangan davra suhbati doirasida onkolog Yahyo Ziyoyev jamiyatda ayollarning o‘rni va ularning shaxs shakllanishiga ta’siri haqida nutq so‘zladi. “Karavan-Info” tashkilotchiligidagi tadbir hayotning turli sohalarida ayollarning ahamiyatini muhokama qilish uchun ko‘plab ishtirokchilarni jamladi.
Ziyoyev o‘z nutqida ayollarning roli ko‘p qirrali ekanligini ta’kidlab, ularning iqtisodiyot, fan, texnologiya va albatta, kelajak avlodlar tarbiyasiga qo‘shgan hissasini alohida qayd etdi. Uning fikricha, ayol nafaqat oila o‘chog‘ining posboni, balki mamlakatning madaniy, ijtimoiy va iqtisodiy hayotining faol ishtirokchisidir.
Tibbiyot sohasida ayollarning ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistondagi birinchi “Taskin” bolalar xospisi asoschisi Ziyoyev og‘ir bemorlarni parvarishlashda ayollarning muhim roli haqida so‘zladi. U aynan ayollar o‘zlarining hamdardligi va donoligi tufayli hayotning murakkab vaziyatlarida insonlarga tushunish va g‘amxo‘rlik bilan munosabatda bo‘la olishlarini ta’kidladi.
Shifokor O‘zbekistonda ayollar uchun teng imkoniyatlar yaratish maqsadida joriy etilgan “ijobiy kamsitish” mavzusiga ham to‘xtalib o‘tdi. Bu choralar ayollarga nafaqat rivojlanish, balki kuchli jamiyat qurishda faol ishtirok etish imkonini beradi.
Notiqning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda ayollar kelajak avlodning ta’lim-tarbiyasiga ulkan hissa qo‘shmoqda. Ular bolalarga axloqiy va ma’naviy qadriyatlarni singdirib, ularning kelajak hayoti uchun poydevor bo‘ladigan madaniy yo‘nalishlarni shakllantirishadi.
Nutqining yakunida notiq O‘zbekistonning kelajagi ko‘p jihatdan ayollar, ularning mehri, g‘amxo‘rligi, bilimi va mehnatsevarligi bilan bog‘liq ekanini ta’kidladi. Aynan ular xalqning madaniyati va kelajagini shakllantiradi, mustahkam, sog‘lom va muvaffaqiyatli oilalar uchun zamin yaratadi.

Роль женщины в становлении личности: речь Яхъё Зияева
В рамках круглого стола приуроченного ко Дню Конституции Республики Узбекистан, онколог Яхъё Зияев выступил с речью, посвящённой роли женщины в обществе и её влиянию на формирование личности. Мероприятие, организованное «Караван Инфо», собрало множество участников, чтобы обсудить значимость женщин в различных сферах жизни.
В своей речи Зияев подчеркнул многогранность роли женщины, отметив её вклад в экономику, науку, технологии и, конечно, воспитание будущих поколений. По его словам, женщина — это не только хранительница домашнего очага, но и активный участник культурной, социальной и экономической жизни страны.
Особое внимание было уделено значению женщин в сфере медицины. Зияев, являющийся сооснователем первого детского хосписа в Узбекистане Taskin, рассказал о важной роли женщин в уходе за тяжелобольными пациентами. Он отметил, что именно женщины, благодаря своей эмпатии и мудрости, способны с пониманием и заботой относиться к людям в критических жизненных ситуациях.
Врач также затронул тему «позитивной дискриминации», внедрённой в Узбекистане для создания равных возможностей для женщин. Эти меры позволяют представительницам прекрасного пола не только развиваться, но и активно участвовать в построении сильного общества.
По словам спикера, женщины в Узбекистане вносят огромный вклад в образование и воспитание будущих поколений. Они передают детям моральные и этические ценности, формируя культурные ориентиры, которые служат основой для их дальнейшей жизни.
Завершая своё выступление, спикер отметил, что будущее Узбекистана во многом зависит от женщин, их любви, заботы, знаний и трудолюбия. Именно они формируют культуру и будущее народа, закладывая основы для крепких, здоровых и успешных семей.