O‘zbekiston Moskvada to‘g‘ri ovqatlanish bo‘yicha XXIV Xalqaro konferensiyada ishtirok etdi
O‘zbekiston delegatsiyasi, tarkibiga Ekologiya vazirligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Respublika ta’lim markazi vakillari kirgan holda, Moskvada Rossiyaning “To‘g‘ri ovqatlanish haqida suhbat” dasturining 25 yilligiga bag‘ishlangan XXIV Xalqaro konferensiyada qatnashdi.
Anjumanda maktab o‘quvchilarida to‘g‘ri ovqatlanish odatlarini shakllantirish, salomatlikni mustahkamlash va ekologik tarbiya masalalari muhokama etildi. O‘zbekiston vakillari, jumladan, Ekologiya vazirligidan Zarrina Abdullayeva, bu yil “Salomatlik yo‘nalishlari” dasturi kengaytirilgani va unga ekologik tarbiya komponenti kiritilganini ta’kidladi. Mazkur qaror nafaqat o‘z salomatligi, balki atrof-muhitni muhofaza qilish haqida qayg‘uradigan avlodni tarbiyalashga qaratilgan.
Respublika ta’lim markazi direktori Sherzodjon Xudoyqulov O‘zbekistonda sog‘lom ovqatlanish va tabiatga g‘amxo‘rlik qilishga qaratilgan tashabbuslar faol qo‘llab-quvvatlanayotgani haqida ma’lumot berdi. Uning aytishicha, “Salomatlik yo‘nalishlari” dasturi maktab o‘quvchilariga ularning salomatligi va farovonligiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadigan to‘g‘ri odatlarni shakllantirishda yordam bermoqda.
Konferensiya, shuningdek, dasturning 25 yillik faoliyati natijalarini muhokama qilish, to‘g‘ri ovqatlanishni targ‘ib etishga qaratilgan treninglar va tanlovlar o‘tkazish uchun maydon vazifasini o‘tadi. Ishtirokchilar bolalarda ovqatlanish va atrof-muhitga ongli munosabatni shakllantirishga ko‘maklashadigan ekologik komponentni maktab dasturiga yanada rivojlantirish va singdirish muhimligini ta’kidladilar.

Узбекистан принял участие в XXIV Международной конференции о правильном питании в Москве
Делегация Узбекистана, в состав которой вошли представители Министерства экологии Министерства дошкольного и школьного образования, а также Республиканского центра образования, приняла участие в XXIV Международной конференции в Москве, посвященной 25-летию российской программы «Разговор о правильном питании».
На конференции обсуждались вопросы формирования правильных привычек питания, укрепления здоровья и экологического воспитания у школьников. Представители Узбекистана, включая Заррину Абдуллаеву из Министерства экологии, отметили, что в этом году программа «Маршруты здоровья» была расширена и теперь включает компонент экологического воспитания. Это решение направлено на создание поколения, которое будет заботиться не только о своем здоровье, но и об охране окружающей среды.
Шерзоджон Худайкулов, директор Республиканского центра образования, рассказал о том, как в Узбекистане активно поддерживаются инициативы, способствующие здоровому питанию и заботе о природе. По его словам, программа «Маршруты здоровья» помогает школьникам формировать правильные привычки, которые влияют на их здоровье и благополучие.
Конференция также стала платформой для обсуждения итогов 25-летней работы программы, проведения тренингов и конкурсов, направленных на продвижение правильного питания. Участники подчеркнули важность дальнейшего развития и интеграции экологического компонента в школьную программу, что способствует формированию у детей осознанного отношения к питанию и окружающему миру.