O'zbekistonda yo'l harakati qoidalarini buzganlik to'g'risidagi bildirishnomalar ustidan shikoyat qilish uchun onlayn tizim paydo bo'ladi
Yangi tizim yo’l harakati xavfsizligi xizmati (SBDD) ning “raqamli hukumat” platformasi bilan integratsiyasi tufayli ishlab chiqilgan bo’lib, bu shikoyat jarayonini yanada qulay qiladi.
2024-yil 1-sentabrdan boshlab yo’l harakati qoidalarini buzish to’g’risidagi qarorlar va bildirishnomalar bo’yicha yangi shikoyat tizimi ishga tushadi. Endi fuqarolar Portal orqali onlayn tarzda shikoyat qilishlari mumkin my.gov.uz.
Portal orqali shikoyat yuborishda siz ro’yxatdan o’tishingiz kerak, shundan so’ng ariza beruvchining ma’lumotlari tekshiriladi va shikoyatga javob 10 kun ichida beriladi. Shuni ta’kidlash kerakki, o’z vaqtida to’langan taqdirda berilishi mumkin bo’lgan jarimalar bo’yicha chegirma shikoyatni ko’rib chiqish vaqtida to’xtatilmaydi. Shikoyatga javob olgandan so’ng, shunga o’xshash masalalar bo’yicha takroriy murojaatlar ko’rib chiqilmaydi.
Yangi tizim fuqarolarning SBDD ishidan qoniqishini oshirishi va yo’l harakati sohasida Adliya tizimiga ishonchni mustahkamlashi kerak.

В Узбекистане появится онлайн система по обжалованию уведомлений о нарушениях ПДД
Новая система разработана благодаря интеграции Службы безопасности дорожного движения (СБДД) с платформой «Цифровое правительство», что делает процесс подачи жалоб более удобным и доступным.
С 1 сентября 2024 года начнёт действовать новая система подачи жалоб на решения и уведомления о нарушениях правил дорожного движения. Теперь граждане смогут подать жалобу онлайн через портал my.gov.uz.
При подаче жалобы через портал необходимо пройти регистрацию, после чего данные заявителя будут проверены, и ответ на жалобу будет предоставлен в течение 10 дней. Важно отметить, что скидка на штрафы, которые могут быть предоставлены при их своевременной оплате, не будет приостанавливаться на время рассмотрения жалобы. После получения ответа на жалобу повторные обращения по аналогичным вопросам рассматриваться не будут.
Новая система должна повысить удовлетворённость граждан качеством работы СБДД и укрепить доверие к системе правосудия в сфере дорожного движения.