O‘zbekiston va Hindiston aviaqatnovlar sonini ko‘paytiradi
O‘zbekiston va Hindiston o‘zaro aviaqatnovlar sonini haftasiga 28 martagacha yetkazish orqali aviatsiya sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldi. Ushbu kelishuvga Malayziyaning Kuala-Lumpur shahrida bo‘lib o‘tgan Xalqaro fuqaro aviatsiyasi tashkilotining (IKAO) ICAN-2024 tadbiri doirasida erishildi.
Rejalarga ko‘ra, “O‘zbekiston havo yo‘llari” aviakompaniyasi 2025-yilning yozgi jadvalidan boshlab Toshkent va Mumbay o‘rtasida uchinchi haftalik qatnovni yo‘lga qo‘yadi. Yangi qatnovlar seshanba va shanba kunlaridagi mavjud reyslarni to‘ldirib, juma kunlari amalga oshiriladi.
Hamkorlikni kengaytirish yangi yo‘nalishlarni ham o‘z ichiga oladi. Bular qatorida Samarqand, Buxoro, Namangan, Amritsar, Bengaluru, Haydarobod va Chennay kabi shaharlar bor.

Узбекистан и Индия увеличат количество авиарейсов
Узбекистан и Индия договорились расширить авиационное сотрудничество, увеличив количество взаимных рейсов до 28 раз в неделю. Соответствующее соглашение было достигнуто в рамках мероприятия ICAN-2024 Международной организации гражданской авиации (ИКАО), состоявшегося в Куала-Лумпуре, Малайзия.
Согласно планам, авиакомпания «Uzbekistan Airways» с летнего расписания 2025 года добавит третий еженедельный рейс между Ташкентом и Мумбаи. Новый рейс будет выполняться по пятницам, дополняя уже существующие сообщения по вторникам и субботам.
Расширение сотрудничества также предполагает включение новых маршрутов. В их числе такие города, как Самарканд, Бухара, Наманган, Амритсар, Бангалор, Хайдарабад и Ченнаи.