Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi qarorgohi (shtab-kvartirasi)da “1941-1945-yillardagi Mehnat shuhrati shahri” faxriy unvonini berish to‘g‘risidagi qarorni amalga oshirishga bag‘ishlangan majlis o‘tkazildi. Tadbirda Ozarbayjon, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston, O‘zbekiston va MDH Ijroiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etdilar. Tadbirda Ozarbayjon, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Rossiya, Tojikiston, O‘zbekiston va MDH Ijroiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etdi.
Loyiha MDH Davlat rahbarlari kengashining 2024-yil 8-oktyabrdagi qaroriga asoslangan bo‘lib, unda unvon to‘g‘risidagi Nizom tasdiqlangan va Gumanitar hamkorlik kengashiga Ijroiya qo‘mita bilan birgalikda mamlakatlarning uni amalga oshirish bo‘yicha harakatlarini muvofiqlashtirish vazifasi topshirilgan.
Majlis davomida ishtirokchilar loyiha ustida ishlash mexanizmlarini, jumladan tadbirlarni tashkil etish uchun mas’ul bo‘lgan davlat organlari ro‘yxatini, unvon berish asoslarini, shuningdek, takliflarni taqdim etish va tasdiqlash tartibini muhokama qildilar. Ushbu unvon beriladigan shaharlarning huquqiy maqomiga alohida e’tibor qaratildi.

В СНГ стартовал проект «Город трудовой славы»
В штаб-квартире Содружества Независимых Государств прошло совещание, посвящённое реализации решения о присвоении почётного звания «Город трудовой славы. 1941–1945 гг.». В мероприятии приняли участие представители Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана и Исполнительного комитета СНГ.
Проект основан на решении Совета глав государств СНГ от 8 октября 2024 года, утвердившем Положение о звании и поручившем Совету по гуманитарному сотрудничеству совместно с Исполкомом координировать действия стран для его реализации.
В ходе совещания участники обсудили механизмы работы над проектом, включая перечень государственных органов, ответственных за организацию мероприятий, основания для присвоения звания, а также порядок подачи и утверждения предложений. Особое внимание было уделено правовому положению городов, которым будет присвоено это звание.