O‘zbekistonda zilzilalardan erta ogohlantirish tizimi stansiyalari soni 90 taga yetdi
O‘zbekistonda kuchli zilzilalarni erta aniqlash milliy tizimining kuzatuv tarmoqlari 90 ta stansiyagacha kengaytirildi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi axborot xizmati rahbari o‘rinbosari Samandar Hikmatullayev xabar berdi.
Qo‘shni mamlakatlar bilan hamkorlik doirasida Favqulodda vaziyatlar vazirligi Seysmoprognostik monitoring respublika markazi bilan birgalikda Qirg‘izistonning sakkizta, shuningdek Tojikiston va Afg‘onistonning bittadan seysmik stansiyasini seysmologiya sohasidagi ilmiy-tadqiqot muassasalarining global tarmog‘iga bog‘ladi. Bu choralar natijasida xalqaro tizimga ulangan stansiyalar soni 27 taga yetdi.
Foydalanuvchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida kuchli zilzilalar haqida ogohlantirishlar olish imkonini beruvchi mobil ilova ishlab chiqildi. Ushbu ilova 90 ta stansiyani o‘z ichiga olgan keng qamrovli milliy tizimning bir qismi hisoblanadi.
Bundan tashqari, seysmik bashoratlar asosida Toshkent shahrida 6,3 magnitudali va 8 balli zilzila sodir bo‘lgan taqdirda 11 mingdan ortiq ko‘p qavatli uylar va 193 mingdan ortiq yakka tartibdagi turar-joy binolarining ehtimoliy shikastlanish darajalari baholandi.

Число станций системы раннего предупреждения о землетрясениях в Узбекистане увеличилось до 90
Сеть наблюдений национальной системы раннего предупреждения о сильных землетрясениях Узбекистана расширилась до 90 станций. Об этом сообщил заместитель руководителя информационной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Самандар Хикматуллаев.
В рамках сотрудничества с соседними странами Министерство по чрезвычайным ситуациям совместно с Республиканским центром сейсмопрогностического мониторинга интегрировало восемь сейсмических станций из Кыргызстана, а также по одной станции из Таджикистана и Афганистана в глобальную сеть научно-исследовательских учреждений, занимающихся сейсмологией. Благодаря этим мерам, количество станций, подключённых к международной системе, увеличилось до 27.
Для удобства пользователей было разработано мобильное приложение, которое позволяет получать предупреждения о сильных землетрясениях. Приложение является частью более широкой национальной системы, включающей 90 станций.
Кроме того, на основе сейсмических прогнозов были оценены возможные уровни повреждений для более чем 11 тысяч многоквартирных домов и 193 тысяч индивидуальных жилых зданий в Ташкенте в случае землетрясения магнитудой 6,3 и интенсивностью 8 баллов.