O‘zbekistonda yomg‘ir suvini yig‘ish tizimi sinovdan o‘tkaziladi
“O‘zbekiston — 2030” strategiyasi va 2025-yilga mo‘ljallangan Davlat dasturini amalga oshirish doirasida mamlakatimizda 500 kvadrat metrdan ortiq maydonga ega bo‘lgan ijtimoiy obyektlar, yangi qurilgan binolar va ko‘p qavatli imoratlarda yomg‘ir suvini yig‘ish tizimlarini tajriba tariqasida joriy etish rejalashtirilmoqda. Ushbu yangilik, shuningdek, yomg‘ir va oqova suvlardan xo‘jalik ehtiyojlari uchun foydalanish ko‘zda tutilgan sanoat va ishlab chiqarish korxonalariga ham taalluqli bo‘ladi.
O‘zbekiston Prezidentining “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirishga qaratilgan farmon loyihasi suv resurslarini to‘plash va ulardan oqilona foydalanishga yo‘naltirilgan zamonaviy sug‘orish tizimini yaratishni nazarda tutadi. Mazkur texnologiyalar mamlakatning 32 ta shahrida joylashgan 64 ta mahallada qo‘llaniladi.
Yig‘ilgan yomg‘ir suvidan “Yashil makon” tashabbusi doirasida daraxt va butalarni sug‘orish uchun foydalanish mo‘ljallanmoqda. Bog‘lar, yo‘laklar va ko‘p qavatli uylarning hovlilari kabi yashil hududlar suv uzoq vaqt saqlanishi mumkin bo‘lgan yer osti rezervuarlari yordamida sug‘oriladi. Ekologiya vazirligi mutaxassislarining ta’kidlashicha, yig‘ish tizimi o‘rnatilgan har bir uyda yiliga 20 tonnadan 40 tonnagacha yomg‘ir suvi to‘planadi, bu esa tomchilatib sug‘orish tizimi orqali 30-60 tup daraxtni sug‘orishni ta’minlaydi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, mikroelementlar va kislorodga boy bo‘lgan yomg‘ir suvi sug‘orish uchun ideal hisoblanadi, chunki u neytral kislota-ishqor muvozanatiga ega.
Bunday tizimlar allaqachon xorijda faol qo‘llanilmoqda. Masalan, Germaniyada Frankfurt aeroportida to‘plangan yomg‘ir suvi yashil hududlarni sug‘orishga bo‘lgan ehtiyojning 60 foizini qoplaydi va hatto ichimlik suvi zaxirasini qisman to‘ldiradi. Turkiyada bunday texnologiyalar 2000 kvadrat metrdan ortiq maydonga ega yangi qurilishlar va ko‘p qavatli binolarda qo‘llaniladi, Hindistonda esa yomg‘ir suvi irrigatsiya uchun keng miqyosda ishlatiladi.

В Узбекистане опробуют систему сбора дождевой воды
В рамках реализации Стратегии «Узбекистан-2030» и Государственной программы на 2025 год в стране планируется экспериментально внедрить системы сбора дождевой воды на социальных объектах, в новостройках и многоэтажных зданиях с площадью более 500 квадратных метров. Нововведение также затронет промышленные и производственные предприятия, где предполагается использовать дождевую и сточную воду для нужд хозяйства.
Проект указа Президента Узбекистана, направленный на развитие «зеленой» экономики, предусматривает создание современной системы орошения, ориентированной на сбор и рациональное использование водных ресурсов. Эти технологии будут применены в 64 махаллях, расположенных в 32 городах страны.
Собранную дождевую воду планируется использовать для полива деревьев и кустарников в рамках инициативы «Яшил Макон». Зеленые зоны, такие как парки, тротуары и дворы многоквартирных домов, будут орошаться с помощью подземных резервуаров, где вода сможет сохраняться длительное время. Специалисты Минэкологии отмечают, что каждый дом с установленной системой сбора сможет накапливать от 20 до 40 тонн дождевой воды в год, что обеспечит полив 30–60 деревьев через систему капельного орошения.
Эксперты подчеркивают, что дождевая вода, богатая микроэлементами и кислородом, является идеальной для орошения, поскольку имеет нейтральный кислотно-щелочной баланс.
Такие системы уже активно применяются за рубежом. В Германии, например, собранная в аэропорту Франкфурта дождевая вода покрывает 60% потребностей в поливе зеленых зон и даже частично восполняет запасы питьевой воды. В Турции подобные технологии используются в новостройках и многоэтажных зданиях площадью свыше 2000 квадратных метров, а в Индии дождевая вода широко применяется для ирригации.