Buxoro viloyatida 40 ming aholi kambag‘allikdan chiqariladi
Shavkat Mirziyoyev Buxoro viloyatiga investitsiyalar oqimini ko‘paytirish va ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha qo‘shimcha imkoniyatlarni aniqlashga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Muhokamalar shuni ko‘rsatdiki, so‘nggi yillarda mintaqaga yo‘naltirilgan katta investitsiyalarga qaramay, uning iqtisodiy salohiyati to‘liq ochilmagan.
Viloyat iqtisodiyoti uzoq vaqt davomida qishloq xo‘jaligiga asoslangan edi. Biroq, so‘nggi yetti yil ichida hududni rivojlantirish uchun to‘rt milliard dollardan ortiq mablag‘ sarflandi. Joriy yilda Buxoroga 1,5 million xorijiy sayyoh tashrif buyurdi. Davlat rahbarining may oyidagi tashrifi yakunlariga ko‘ra, tashrif davomida belgilangan vazifalar yil oxirigacha bajarilishi lozim.
Shunga qaramay, yig‘ilishda viloyatning hozirgi iqtisodiy ko‘rsatkichlari uning imkoniyatlariga mos kelmasligi ta’kidlandi. Investitsiyalarni o‘zlashtirish, kambag‘allik va ishsizlikni kamaytirish borasidagi ishlar qoniqarsiz deb baholandi. Shu bois hokimlar, ularning o‘rinbosarlari va sektor rahbarlari olti oy davomida favqulodda rejimda ishlaydilar. Asosiy e’tibor 150 ming aholining daromadini ta’minlash va 40 ming aholini kambag‘allikdan chiqarishga xizmat qiladigan 70 ta muhim loyihani amalga oshirishga qaratiladi.
Viloyatning har bir tumani ma’lum bir sohaga ixtisoslashtiriladi. Jumladan, Peshku va Shofirkon qurilish materiallari va to‘qimachilik, Kogon, Olot va Jondor oziq-ovqat, G‘ijduvon va Romitan kimyo sanoatiga e’tibor qaratadi. Bunday tashabbuslarning amalga oshirilishi 400 dan ortiq kichik korxonani tashkil etish va 12 mingta ish o‘rni yaratish imkonini beradi. Xususan, bir necha tumanda yangi to‘qimachilik fabrikalari tashkil etilib, mahsulot hajmi ikki barobar ko‘payadi va yana 5 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Turizmga alohida e’tibor qaratilmoqda. 2025-yilda viloyat 2,2 million xorijiy sayyohni qabul qilib, turistik xizmatlar eksportini 600 million dollarga yetkazishni rejalashtirmoqda. Buning uchun mehmonxonalar va hunarmandchilik do‘konlari quriladi.
Bundan tashqari, qo‘shimcha 20 ming gektar yer o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan. Bu 100 ming tonna qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni ta’minlab, 2 ming kishi uchun ish o‘rni yaratadi.

В Бухарской области выведут из бедности 40 тысяч жителей
Шавкат Мирзиёев провёл совещание, посвящённое выявлению дополнительных возможностей для увеличения притока инвестиций и создания рабочих мест в Бухарской области. Обсуждение показало, что несмотря на значительные инвестиции, направленные в регион за последние годы, его экономический потенциал остаётся недостаточно раскрытым.
Экономика области долгое время опиралась на сельское хозяйство. Однако за семь лет в развитие региона было вложено свыше четырёх млрд долларов. За текущий год Бухару посетили 1,5 млн иностранных туристов. По итогам майской поездки главы государства задачи, поставленные в ходе визита, должны быть выполнены до конца года.
Тем не менее, на совещании было подчёркнуто, что текущие экономические показатели области не соответствуют её возможностям. Работу по освоению инвестиций, снижению бедности и безработицы признали неудовлетворительной. В связи с этим хокимы, их заместители и руководители секторов начнут работать в чрезвычайном режиме в течение полугода. Основной упор будет сделан на реализацию 70 ключевых проектов, которые помогут обеспечить доходы для 150 тысяч человек и вывести из бедности 40 тысяч жителей.
Каждый район области будет специализироваться на определённой отрасли. Так, Пешку и Шафиркан сосредоточатся на производстве строительных материалов и текстиля, Каган, Алат и Джондор — на пищевой промышленности, а Гиждуван и Ромитан — на химическом производстве. Реализация таких инициатив позволит открыть более 400 малых предприятий и создать 12 тысяч рабочих мест. В частности, в нескольких районах появятся новые текстильные фабрики, что удвоит объём продукции и создаст ещё пять тысяч рабочих мест.
Особое внимание уделено туризму. В 2025 году регион планирует принять 2,2 млн иностранных туристов и увеличить экспорт туристических услуг до 600 млн долларов. Для этого будут построены гостиницы и ремесленные лавки.
Кроме того, предусмотрено освоение дополнительных 20 тысяч гектаров земель. Это обеспечит выращивание 100 тысяч тонн сельскохозяйственной продукции и создаст рабочие места для двух тысяч человек.