MDH Parlamentlararo Assambleyasi doirasida “Dori vositalarining samaradorligi va ommabopligi: texnologiyadan va dalillardan bemorgacha” mavzusida yakuniy ekspertlar sessiyasi o‘tkazildi.
Tadbir Sog‘liqni saqlash bo‘yicha ekspertlar kengashi, MDH PA Kotibiyati va “Klinik tavsiyalar va milliy salomatlikni rivojlantirish bo‘yicha Yevroosiyo hamkorligi” xalqaro tashkiloti tomonidan MDH Ijroiya qo‘mitasi va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ko‘magida tashkil etildi.
Sessiyada MDH mamlakatlari parlamentlari, xalqaro tashkilotlar, milliy fanlar akademiyalari, farmatsevtika kompaniyalari va bemorlar hamjamiyatlari vakillari ishtirok etdilar. Ishtirokchilar orasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi raisi Bahrom Abdullayev ham bor edi.
Uchrashuvning asosiy masalasi "MDHga a’zo davlatlarda dori-darmon ta’minoti to‘g‘risida‘gi model qonun loyihasi bo‘ldi. Ishtirokchilar hujjat qoidalarini batafsil muhokama qildilar va Hamdo‘stlik mamlakatlarining sog‘liqni saqlash tizimida dalillarga asoslangan tibbiyotni qo‘llashni kuchaytirish uchun milliy dalillarga asoslangan bazani rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdilar.
Tadbir mintaqa davlatlarining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida muhim ahamiyatga ega bo‘lgan arzon va samarali dori-darmon ta’minoti tizimlarini yaratishning muhimligini ta’kidladi.

Эксперты СНГ обсудили новый модельный закон о доступности лекарств
В рамках работы Межпарламентской Ассамблеи СНГ прошла заключительная экспертная сессия на тему «Эффективность и доступность лекарственных средств: от технологии и доказательной базы до пациента».
Мероприятие организовали Экспертный совет по здравоохранению, Секретариат МПА СНГ и международная организация «Евразийское сотрудничество по клиническим рекомендациям и развитию национального здоровья» при поддержке Исполкома СНГ и Всемирной организации здравоохранения.
Сессия собрала представителей парламентов стран СНГ, международных организаций, национальных академий наук, фармацевтических компаний и пациентских сообществ. Среди участников был председатель комитета Сената Олий Мажлиса Узбекистана по вопросам науки, образования и здравоохранения Бахром Абдуллаев.
Основным вопросом встречи стал проект модельного закона «О лекарственном обеспечении в государствах-участниках СНГ». Участники детально обсудили положения документа и акцентировали внимание на развитии национальных доказательных баз, чтобы укрепить применение доказательной медицины в здравоохранении стран Содружества.
Мероприятие подчеркнуло важность создания доступных и эффективных систем лекарственного обеспечения, что имеет ключевое значение для социально-экономического развития государств региона.