Meyerbek Ergashboyev ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning global muammosi haqida
“Karavan-Info” tahririyati tomonidan tashkil etilgan davra suhbatida O‘zbekistondagi SHHT Xalq diplomatiyasi markazi bosh mutaxassisi Meyerbek Ergashboyevning ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning global muammosiga bag‘ishlangan ma’ruzasi asosiy chiqishlardan biri bo‘ldi.
Ergashboyev o‘z nutqining boshida shaxsning shakllanishida ayollarning rolini muhokama qilish muhimligini, shuningdek, dolzarb va global tahdid bo‘lib qolayotgan zo‘ravonlikka qarshi kurashish zarurligini ta’kidladi. Notiq ayollarga nisbatan zo‘ravonlik jismoniy, ruhiy va raqamli kabi turli shakllarda namoyon bo‘lishini, bu esa nafaqat jabrlanuvchilarning o‘zi uchun, balki umuman jamiyat uchun vayronkor oqibatlarga olib kelishini va insonning asosiy huquqlarini buzishini qayd etdi.
Mutaxassis zo‘ravonlik uzoq muddatli ijtimoiy, iqtisodiy va hissiy muammolarga olib kelishiga e’tibor qaratdi. U nafaqat hozirgi avlodlarga, balki kelajak avlodlarga ham ta’sir qilib, uzilishi lozim bo‘lgan yopiq doirani yaratadi. Ma’ruzachi yangi avlodlarni tarbiyalashda, axloqiy qadriyatlarni shakllantirishda ayollar asosiy rol o‘ynashini ta’kidladi. Biroq, zo‘ravonlik me’yor sifatida qabul qilinadigan jamiyatlarda aynan ayollar ko‘pincha nafaqat uning qurboniga aylanadi, balki bu qarashlarni o‘z farzandlariga ham yetkazadi.
Ergashboyev zo‘ravonlikka qarshi kurashish va SHHT mamlakatlarida ayollarning maqomini oshirishga hissa qo‘shishi mumkin bo‘lgan bir nechta tashabbuslarni taklif etdi. Mintaqadagi 50 nafar muvaffaqiyatli ayol haqida infografikalar tayyorlash, zo‘ravonlikni bartaraf etish bo‘yicha videomateriallar yaratish, ta’lim muassasalari va ommaviy axborot vositalarida axborot kampaniyalarini o‘tkazish, shuningdek, ayollar huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlarni qo‘llab-quvvatlash va jabrlanganlar uchun xavfsiz joylar tashkil etish shular jumlasidandir.
Notiq zo‘ravonlikka qarshi kurashish davlat tuzilmalari, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolarning sa’y-harakatlarini birlashtiradigan kompleks yondashuvni talab qilishini alohida ta’kidladi. Bolalarni tarbiyalashdan boshlab, ularni hurmat, o‘zaro tushunish va hamdardlikka o‘rgatish orqali ijtimoiy qarashlarni o‘zgartirish zarur.
Ergashboyev birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan ayollar o‘zlarini himoyalangan his qiladigan, zo‘ravonlik esa yo‘l qo‘yib bo‘lmaydigan holatga aylanadigan jamiyatni yaratish mumkinligiga ishonch bildirdi.

Мейербек Эргашбаев о глобальной проблеме насилия над женщинами
Одним из ключевых выступлений, на круглом столе, организованном редакцией «Караван Инфо», стал доклад Мейербека Эргашбаева, главного специалиста Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане, посвящённый глобальной проблеме насилия в отношении женщин.
В начале своего выступления Эргашбаев подчеркнул важность обсуждения роли женщин в формировании личности, а также необходимость борьбы с насилием, которое продолжает оставаться актуальной и глобальной угрозой. Спикер отметил, что насилие в отношении женщин проявляется в различных формах — от физического и психологического до цифрового — и имеет разрушительные последствия не только для самих жертв, но и для общества в целом, нарушая базовые права человека.
Эксперт обратил внимание на то, что насилие приводит к долгосрочным социальным, экономическим и эмоциональным проблемам. Оно влияет не только на текущие поколения, но и на будущие, создавая замкнутый круг, который необходимо разорвать. Спикер подчеркнул, что женщины играют ключевую роль в воспитании новых поколений и формировании моральных и этических ценностей. Однако в обществах, где насилие воспринимается как норма, именно женщины часто становятся не только его жертвами, но и передатчиками этих установок своим детям.
Эргашбаев предложил несколько инициатив, которые могут способствовать борьбе с насилием и повышению статуса женщин в странах ШОС. Среди них — подготовка инфографики о 50 успешных женщинах региона, создание видеоматериалов о преодолении насилия, проведение информационных кампаний в образовательных учреждениях и СМИ, а также поддержка женских правозащитных организаций и создание безопасных пространств для пострадавших.
Спикер особо отметил, что борьба с насилием требует комплексного подхода, объединяющего усилия государственных структур, общественных организаций, СМИ и самих граждан. Необходимо менять общественные установки, начиная с воспитания детей, обучая их уважению, взаимопониманию и состраданию.
Эргашбаев выразил уверенность в том, что совместными усилиями удастся создать общество, где женщины будут чувствовать себя защищёнными, а насилие станет недопустимым явлением.