Prezidentga qashshoqlikni kamaytirish bo'yicha yangi dastur taqdim etildi
Shavkat Mirziyoyev raisligida O’zbekistonda qashshoqlikka qarshi kurash masalalari bo’yicha videoselektor yig’ilishi bo’lib o’tdi. Asosiy e’tibor muhtojlarni qo’llab-quvvatlashga qaratilgan ijtimoiy dasturlar va tashabbuslarga qaratildi.
O’tgan yili ijtimoiy himoya choralariga 12,3 trln so’m ajratilib, pensiya va nafaqalar miqdorini bir yarim baravar oshirishga imkon berildi. Shuningdek, mahallalarda qashshoqlikni kamaytirish va tadbirkorlikni rivojlantirish, infratuzilmani yaxshilash, maktablar, tibbiyot muassasalari qurish, suv va elektr ta’minotini yaxshilash loyihalariga katta mablag ’ ajratildi.
Erishilgan yutuqlarga qaramay, Prezident Navoiy, Surxondaryo, Farg’ona viloyatlari va Toshkent shahri kabi ayrim hududlarda hali yaxshilanishlar kuzatilmaganini ta’kidladi. Qashshoqlik darajasi 20 foizdan yuqori bo’lgan bir qator hududlarda ham muammolar davom etmoqda. Shu bilan birga, boshqa hududlarda ajratilgan erlarda bir nechta hosil olish natijasida qashshoqlik ikki baravar kamaydi.
Yig’ilishda “Qashshoqlikdan farovonlikka” nomli yangi dastur taqdim etildi, unda yetti yo’nalishda qashshoqlikka qarshi kurashda kompleks yondashuv qo’llaniladi. Dastur doirasida mahallalar inventarizatsiya qilinadi, oilalarni qo’llab-quvvatlash bo’yicha individual dasturlar ishlab chiqiladi, kelgusi yilda infratuzilmani rivojlantirish uchun 1,6 milliard dollar ajratiladi.
Kichik biznes va o’z-o’zini ish bilan ta’minlashni qo’llab-quvvatlash uchun mikromoliya xizmatlarini ko’rsatishga, shu jumladan mikrokreditlar, asbob-uskunalar sotib olish uchun foizsiz kreditlar va kam ta’minlangan oila a’zolari uchun ta’limni qo’llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratiladi.

Президенту представили новую программу по сокращению бедности
Под председательством Шавката Мирзиёева прошло видеоселекторное совещание по вопросам борьбы с бедностью в Узбекистане. Основное внимание было уделено социальным программам и инициативам, направленным на поддержку нуждающихся.
В прошлом году на меры социальной защиты было выделено 12,3 трлн сумов, что позволило увеличить размеры пенсий и пособий в полтора раза. Также были выделены значительные средства на проекты по сокращению бедности и развитию предпринимательства в махаллях, улучшение инфраструктуры, строительство школ, медицинских учреждений, а также на улучшение водо- и электроснабжения.
Несмотря на достигнутый прогресс, Президент отметил, что в некоторых регионах, таких как Навоийская, Сурхандарьинская, Ферганская области и город Ташкент, улучшений пока не наблюдается. Проблемы также сохраняются в ряде районов, где уровень бедности превышает 20 процентов. В то же время в других районах, благодаря получению нескольких урожаев на выделенных землях, бедность сократилась в два раза.
На заседании была представлена новая программа «От бедности к благополучию», в которой будет использован комплексный подход к борьбе с бедностью по семи направлениям. В рамках программы будет проведена инвентаризация махаллей, разработаны индивидуальные программы поддержки семей, а также выделено 1,6 млрд долларов на развитие инфраструктуры в следующем году.
Особое внимание будет уделено предоставлению микрофинансовых услуг для поддержки малого предпринимательства и самозанятости, включая выделение микрокредитов, беспроцентных кредитов для приобретения оборудования и поддержки образования для членов малообеспеченных семей.
Глава государства подчеркнул, что борьба с бедностью станет общенациональным движением, в котором будут задействованы все уровни власти и общества.