Oilalar va nogironligi bor bolalarni qo‘llab-quvvatlash yangi bosqichga ko‘tariladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev nogironligi bor shaxslarni parvarishlashning yangi tizimini joriy etish va manzilli ijtimoiy yordamni kuchaytirish bo‘yicha takliflar bilan tanishdi.
Asosiy o‘zgarishlardan biri “Ayollar daftari” va "Yoshlar daftari‘da ko‘zda tutilgan ijtimoiy yordamni ‘Kambag‘al oilalar reyestri‘ga bog‘lash bo‘ladi. Bu turli hududlardagi kam ta’minlangan fuqarolar va nogironligi bor shaxslar soniga mutanosib ravishda mablag‘larni taqsimlash imkonini beradi. Oilaning kambag‘al deb tan olinishi qo‘shimcha arizalar talab qilinmasdan, avtomatik tarzda ijtimoiy yordam olish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
Ijtimoiy yordam tizimi o‘zgaradi: eskirgan va samarasiz choralar bekor qilinib, qo‘llab-quvvatlashning 28 turidan iborat yagona ro‘yxat tasdiqlanadi. Ijtimoiy daftarlar orqali davolash va jarrohlik amaliyotlarini moliyalashtirish Davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasiga o‘tkaziladi.
Nogironligi bor bolalarga g‘amxo‘rlik qilishga alohida e’tibor qaratildi. Davlat-xususiy sheriklik doirasida 3 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun kunduzgi parvarishlash xizmati joriy etiladi. Bunday muassasalarga qabul qilish ota-onalar bilan tuzilgan ijtimoiy shartnoma va psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosasi asosida amalga oshiriladi. Yil oxirigacha bu xizmat nogironlikning og‘ir shakliga chalingan 2 mingga yaqin bolani qamrab olishi kutilmoqda, bu esa ularning onalariga ishlash va o‘qish imkoniyatini beradi.
Imkoniyati cheklangan bolalarni reabilitatsiya qilishga tizimli yondashish maqsadida “Bolalar salomatligi” axborot tizimi ishga tushiriladi. U tibbiy, ta’lim va ijtimoiy xizmatlarni kompleks qo‘llab-quvvatlashni ta’minlaydi. Shuningdek, har bir bolaga davlat tomonidan subsidiya ajratiladi, kunlik parvarishlash xizmatlari uchun ota-onalar to‘lovi oyiga 3 million so‘mgacha soliqdan ozod etiladi.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbari kambag‘allikka qarshi kurashish chora-tadbirlari bilan tanishdi. “Yetti imkoniyat va mas’uliyat” tamoyili doirasida oilalarning ijtimoiy-iqtisodiy holatini baholovchi “Kambag‘al oilalar reyestri” tizimi ishga tushirildi. U tufayli 48 ming nafar fuqaro ish bilan ta’minlandi, 10 mingdan ortig‘i kasb-hunarga o‘qitildi, 14 ming nafariga kredit va subsidiyalar berildi. 140 ming oilaga shifokorlar biriktirildi, 38 ming fuqaro ijtimoiy xizmatlardan foydalandi. 32 mingdan ziyod bola bog‘chalarga joylashtirildi, 7 mingga yaqin yosh oliy o‘quv yurtlariga kirish uchun tayyorgarlik ko‘rmoqda.

Поддержка семей и детей с инвалидностью выйдет на новый уровень
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по усилению адресной социальной помощи и внедрению новой системы ухода за лицами с инвалидностью.
Одним из ключевых изменений станет привязка социальной помощи, предусмотренной «Женской тетрадью» и «Молодёжной тетрадью», к «Реестру бедных семей». Это позволит распределять средства пропорционально численности малообеспеченных граждан и людей с инвалидностью в разных регионах. Признание семьи бедной будет автоматически служить основанием для получения социальной поддержки без необходимости дополнительных заявлений.
Система социальной помощи претерпит изменения: устаревшие и неэффективные меры будут упразднены, а утверждён единый перечень из 28 видов поддержки. Финансирование лечения и хирургических операций через социальные тетради будет передано Государственному фонду медицинского страхования.
Особое внимание уделено заботе о детях с инвалидностью. В рамках государственно-частного партнёрства будет внедрена служба дневного ухода за детьми от 3 до 18 лет. Приём в такие учреждения будет осуществляться по социальному договору с родителями и на основании заключения психолого-медико-педагогической комиссии. Ожидается, что к концу года эта услуга охватит около 2 тысяч детей с тяжёлыми формами инвалидности, что позволит их матерям получить возможность трудиться и учиться.
Для системного подхода к реабилитации детей с ограниченными возможностями запустят информационную систему «Здоровье детей». Она обеспечит комплексное сопровождение медицинских, образовательных и социальных услуг. Государство также выделит субсидии на каждого ребёнка, а родительские платежи за услуги дневного ухода до 3 миллионов сумов в месяц освободят от налогообложения.
Помимо этого, глава государства ознакомился с мерами по борьбе с бедностью. В рамках принципа «семь возможностей и ответственностей» заработала система «Реестр бедных семей», оценивающая социально-экономическое положение семей. Благодаря ей уже трудоустроены 48 тысяч граждан, более 10 тысяч прошли профессиональное обучение, 14 тысячам предоставлены кредиты и субсидии. Врачи закреплены за 140 тысячами семей, 38 тысяч граждан получили социальные услуги. Более 32 тысяч детей устроены в детские сады, а около 7 тысяч молодых людей проходят подготовку к поступлению в вузы.