Rossiyada chet el fuqarolari uchun raqamli profil tizimi yo‘lga qo‘yilmoqda
2025-yil 30-iyundan boshlab Rossiyada mamlakat hududiga kirayotgan chet el fuqarolari uchun raqamli profillar yaratish bo‘yicha keng qamrovli loyiha ishga tushadi. Biometrik va shaxsiy ma’lumotlarni to‘plashga asoslangan yangi tizim migratsiya jarayonlari nazoratini yaxshilash va davlat organlari bilan munosabatlarni soddalashtirish maqsadini ko‘zlaydi.
TASS xabar berishicha, barmoq izlari olish va suratga tushirish jarayoni Rossiya chegarasini kesib o‘tuvchi barcha chet el fuqarolari uchun majburiy bo‘ladi. Bu ma’lumotlar individual raqamli profillarni shakllantirish uchun ishlatiladi. Olti yoshgacha bo‘lgan bolalar, diplomatik vakolatxonalar, konsulliklar va xalqaro tashkilotlar xodimlari, shuningdek, ularning oila a’zolari bu talabdan ozod etiladi.
Chet el fuqarolariga qulaylik yaratish maqsadida migrantlar uchun maxsus ishlab chiqilgan RuID mobil ilovasi orqali raqamli profil yaratish imkoniyati taqdim etiladi. Bu ilova chet elliklar uchun moslashtirilgan «Davlat xizmatlari» portalining muqobili bo‘lib, mamlakatga kelganlik haqida xabar berish, tibbiy sug‘urta rasmiylashtirishni, IIV organlariga qabulga yozilishni va boshqa davlat hamda tijorat xizmatlaridan foydalanishni ta’minlaydi.

В России запускают систему цифровых профилей для иностранных граждан
С 30 июня 2025 года в России стартует масштабный проект по созданию цифровых профилей для иностранных граждан, въезжающих на территорию страны. Новая система, основанная на сборе биометрических и персональных данных, направлена на улучшение контроля миграционных процессов и упрощение взаимодействия с государственными органами.
Как сообщает ТАСС, процедура дактилоскопии и фотографирования станет обязательной для всех иностранных граждан, пересекающих российскую границу. Эти данные будут использоваться для формирования индивидуальных цифровых профилей. Исключение составят дети до шести лет, сотрудники дипломатических миссий, консульств и международных организаций, а также члены их семей.
Для удобства иностранных граждан предусмотрена возможность создания цифрового профиля через мобильное приложение RuID, разработанное специально для мигрантов. Оно станет аналогом портала «Госуслуги», адаптированным для иностранцев, и позволит уведомлять о прибытии в страну, оформлять медицинское страхование, записываться на прием в органы МВД и пользоваться другими государственными и коммерческими услугами.