Prezident yaqin yillar uchun O‘zbekiston rivojlanishining yangi yo‘nalishlarini belgiladi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yig‘ilishida Shavkat Mirziyoyev hukumatning yaqin yillarda olib boradigan asosiy faoliyat yo‘nalishlarini bayon qildi. Bosh maqsadlar iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, hayot sifatini yaxshilash va boshqaruvda zamonaviy yondashuvlarni joriy etish bo‘ladi.
Prezident mamlakat iqtisodiyoti barqaror o‘sish sur’atlarini namoyish etayotganini, eksport va xorijiy investitsiyalar ko‘rsatkichlari esa rekord darajaga yetganini ta’kidladi. Shuningdek, u maktabgacha va oliy ta’limni kengaytirish, tibbiy xizmatlarni yaxshilash va yangi ish o‘rinlarini yaratish kabi ijtimoiy o‘zgarishlarning muhimligini alohida qayd etdi.
Bundan tashqari, Bosh vazir Abdulla Aripov o‘zining rivojlanish dasturini taqdim etdi. Dasturda makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, xususiy sektor ulushini oshirish va kichik biznesni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan choralar aks etgan.

Президент обозначил новые направления развития Узбекистана в ближайшем времени
На заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Шавкат Мирзиёев изложил ключевые направления работы правительства на ближайшие годы. Основными целями станут экономический рост, улучшение качества жизни и внедрение современных подходов в управлении.
Президент отметил, что экономика страны демонстрирует стабильный рост, а показатели экспорта и иностранных инвестиций достигли рекордных уровней. Он также подчеркнул важность социальных изменений, таких как увеличение охвата дошкольным и высшим образованием, улучшение медицинских услуг и создание новых рабочих мест.
Кроме того, Премьер-министр Абдулла Арипов представил свою программу развития, в которой отражены меры по обеспечению макроэкономической стабильности, увеличению доли частного сектора и поддержке малого бизнеса.