Prezident pullik avtomobil yo‘llari qurilishini tezlashtirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi
Shavkat Mirziyoyev yo‘l xo‘jaligi sohasidagi yutuqlar va kelajakdagi ustuvor vazifalar haqidagi taqdimot bilan tanishdi. So‘nggi sakkiz yilda bu sohadagi ishlar hajmi sezilarli darajada o‘sdi: 2 ming kilometr yangi yo‘llar qurildi va 100 ming kilometr yo‘llar ta’mirlandi, bunga 58 trillion so‘m mablag‘ sarflandi.
Yig‘ilishda mamlakat iqtisodiy o‘sishini ikki foizga oshirishi mumkin bo‘lgan xalqaro loyihalar muhokama etildi. Xususan, xalqaro moliya tashkilotlari ko‘magida 729 kilometr yo‘l qayta qurilmoqda, yaqin kunlarda esa Qo‘ng‘irot — Beyneu yo‘lining 240 kilometrlik yangi qismi foydalanishga topshiriladi.
Prezident kelajakdagi muhim vazifalarni belgilab berdi. U xalqaro yo‘llarning savdo uchun ahamiyatini ta’kidlab, Toshkent-Samarqand va Toshkent-Andijon pullik avtomobil yo‘llari qurilishini jadallashtirish, shu bilan birga bepul muqobil yo‘lni ta’minlash taklifini kiritdi. Shuningdek, 4700 tasi yangilanishga muhtoj bo‘lgan yo‘l o‘tkazgichlarni ta’mirlash va yo‘l bo‘yi infratuzilmasini rivojlantirish, xalqaro avtomagistrallarda 70 ta yangi servis majmualarini barpo etishga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz yo‘l va suv infratuzilmasini takomillashtirish uchun xalqaro moliya tashkilotlari bilan yaqindan hamkorlik qilish, xorijiy maslahatchilarni jalb etish zarurligini ta’kidladi.

Президент поручил ускорить строительство платных трасс
Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, посвящённой достижениям в сфере дорожного хозяйства и приоритетным задачам на будущее. За последние восемь лет объёмы работ в этой области значительно выросли: построено две тысячи километров новых дорог и отремонтировано 100 тысяч километров, на что было выделено 58 трлн сумов.
На заседании обсуждались международные проекты, которые могут повысить экономический рост страны на два процента. В частности, ведётся реконструкция 729 километров дорог при поддержке международных финансовых организаций, в ближайшие дни откроется новый участок дороги Кунград-Бейнеу протяжённостью 240 километров.
Президент обозначил ключевые задачи на будущее. Он подчеркнул важность международных дорог для торговли и предложил ускорить строительство платных трасс Ташкент-Самарканд и Ташкент-Андижан, обеспечив при этом наличие бесплатной альтернативы. Внимание также было уделено ремонту путепроводов, из которых 4700 нуждаются в обновлении, и развитию придорожной инфраструктуры, с созданием 70 новых сервисных комплексов на международных автомагистралях.
Глава государства подчеркнул необходимость тесного сотрудничества с международными финансовыми организациями и привлечения зарубежных консультантов для улучшения дорожной и водной инфраструктуры страны.