Bu qaror Toshkent viloyati hokimi Zoir Mirzayev raisligidagi yig‘ilishda e’lon qilindi. Majlisda kambag‘allikka qarshi kurashish va mehnat migrantlari bilan ishlash masalalari ham muhokama etildi.
Uch milliondan ortiq aholi istiqomat qiladigan Toshkent viloyati o‘z infratuzilmasini takomillashtirish ustida faol ish olib bormoqda. Boshqaruvni yaxshilash maqsadida mahalliy tashabbus guruhlarining soni va joylashuvi qayta ko‘rib chiqiladi. Jamoat transporti sohasidagi asosiy qadamlardan biri sifatida viloyatning barcha shahar va tumanlaridan viloyat ma’muriy markazi Nurafshonga yangi yo‘nalishlar ochiladi. Bu transport xizmatini yaxshilash va Nurafshonni viloyat aholisi uchun yanada qulayroq qilishga xizmat qilishi kerak.
Bundan tashqari, mehnat muhojirlari masalasini ko‘tarar ekan, Mirzayev mahalliy hokimiyat organlari shunchaki rasmiy hisobotlarni tayyorlash bilan cheklanib qolmay, amaliy harakatlarga e’tibor qaratishi lozimligini ta’kidladi. Shahar va tuman hokimlari endi mehnat migrantlari bilan onlayn tarzda muloqot qilib, har kuni kamida 20 nafar migrant bilan bog‘lanadi. Viloyatda xorijdan qaytgan ayollarga yordam ko‘rsatish uchun maxsus shtab tashkil etiladi. Viloyat hokimining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Zuhra Mirgaziyeva boshchiligidagi shtab migrant ayollar bilan shaxsan suhbatlashib, ularning mehnat sharoitlari va duch kelayotgan ijtimoiy muammolarini o‘rganadi.

В Ташобласти планируется закупить тысячу новых автобусов
Это решение было озвучено на встрече под председательством хокима Ташкентской области Зоира Мирзаева. На совещании также поднимались вопросы борьбы с бедностью и работы с трудовыми мигрантами.
Ташкентская область, где проживает более трех миллионов человек, активно работает над оптимизацией своей инфраструктуры. Будет пересмотрено количество и расположение местных инициативных групп, чтобы улучшить управление. Одним из главных шагов в сфере общественного транспорта станет запуск новых маршрутов из всех городов и районов области в Нурафшан, административный центр региона. Это должно помочь улучшить транспортное обслуживание и сделать Нурафшан более доступным для жителей области.
Кроме того, поднимая вопрос трудовых мигрантов Мирзаев подчеркнул, что местные власти должны сосредоточиться на реальных действиях, а не просто на выполнении формальных отчетов. Хокимы городов и районов теперь будут общаться с трудовыми мигрантами в режиме онлайн, связываясь не менее чем с 20 из них каждый день. В области будет создан специальный штаб для помощи женщинам, которые вернулись из-за границы. Штаб, возглавляемый заместителем хакима области по делам женщин Зухрой Миргазиевой, будет проводить личные беседы с мигрантками, выясняя условия их труда и социальные проблемы, с которыми они сталкиваются.