Qoraqalpog‘istonda ijro intizomi muhokama etildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashida ijro intizomi va hokimiyat organlari faoliyati samaradorligi masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Vazirlar Kengashi Raisining birinchi o‘rinbosari N. Yerlepesov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining mas’ul xodimi E. Jo‘rayev va Adliya vazirligining bosh maslahatchisi F. Jo‘rayev ishtirok etdilar.
Asosiy e’tibor davlat rahbarining farmon, qaror va topshiriqlari, shuningdek, yig‘ilish bayonnomalarida berilgan ko‘rsatmalarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi masalalariga qaratildi. Nazoratning asosiy vositasi sifatida “Ijro.gov.uz” idoralararo elektron tizimi ko‘rib chiqildi. Uning faoliyati Prezidentning 2021-yildagi PF-6166-sonli Farmoni va 2021-yil 31-maydagi PQ-5132-sonli qarori bilan tartibga solinadi.

Основное внимание было уделено вопросам своевременного и качественного исполнения указов, постановлений и поручений главы государства, а также поручений, данных в протоколах заседаний. В качестве ключевого инструмента контроля рассматривается межведомственная электронная система «Ijro.gov.uz», работа которой регламентируется Указом Президента № УП-6166 от 2021 года и Постановлением № ПП-5132 от 31 мая 2021 года.
Во время семинара обсуждались итоги исполнения контрольных поручений через систему «Ijro.gov.uz» в 2024 году, выявленные недостатки, а также меры по повышению эффективности работы. Особое внимание уделили вопросам персональной ответственности руководителей органов госуправления за выполнение законодательных актов.