O‘zbekistonning yangi elchisi Kubaga tashrif buyurdi
Kuba tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Xozefina Vidal Ferreyro O‘zbekiston elchisi Ulug‘bek Lapasovni Gavana shahridagi Kuba tashqi ishlar vazirligi binosida qabul qildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston elchisi O‘zbekiston Respublikasining Kubadagi elchisi lavozimiga kirishganini tasdiqlovchi ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Lapasov 2023-yil avgust oyida O‘zbekistonning Kubadagi elchisi etib tayinlangan. U ilgari O‘zbekistonning BMTdagi doimiy vakili lavozimida faoliyat yuritgan, shuningdek, 2022-yilda BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi rais o‘rinbosari sifatida xizmat qilgan.

Новый посол Узбекистана прибыл на Кубу
Заместитель министра иностранных дел Кубы Жозефина Видаль Феррейро приняла посла Узбекистана Улугбека Лапасова в здании министерства иностранных дел Кубы в Гаване.
Во время встречи посол Узбекистана получил верительные грамоты, которые подтверждают вступление в должночть на пост посла Республики Узбекистан в Кубе.
Лапасов был назначен послом Узбекистана в Кубе в августе 2023 года. Ранее он занимал должность постоянного представителя Узбекистана при ООН, а также работал заместителем председателя Совета ООН по правам человека в 2022 году.