Oʻzbekiston elektromobillarga sarmoyalarni faolroq jalb qila boshlaydi
Oʻzbekiston Transport vazirligi xodimlari TAILEV loyihasi doirasida Londonda boʻlib oʻtgan xalqaro seminar-treningda ishtirok etishdi. Seminarning mavzusi “Elektromobilsozlikka investitsiyalarni oshirish” boʻldi.
Tadbir Global ekologik fond va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan tashkil etildi. Seminarining asosiy maqsadi xalqaro ilgʻor tajribani oʻrganish boʻlib, bu elektr avtomobillarini moliyalashtirishni kengaytirish, mavjud toʻsiqlarni bartaraf etish va shahar hamda davlat idoralarining ushbu sohadagi rolini tushunishga yordam beradi. Shuningdek, qatnashchilar elektr transportini joriy etish bilan bogʻliq muhim gender masalalarini muhokama qilishdi.
Seminar-treningda Oʻzbekiston, Livan, Iordaniya, Armaniston va Albaniyadan kelgan ishtirokchilar elektrobuslarni xarid qilish jarayonlari, jamoat transportini moliyalashtirish usullari, xalqaro moliya institutlari va donor tashkilotlardan imtiyozli kreditlar va grantlarni jalb qilish haqida maʼlumot olishdi.
Bundan tashqari, seminar doirasida Londondagi avtobus parklaridan biriga tashrif uyushtirildi. Bu tashrif orqali ishtirokchilar tashuvchining ishlash jarayoni bilan yaqindan tanishishdi va elektrobuslarning haqiqiy sharoitlarda qanday ishlatilishini koʻrishdi.

Узбекистан начнёт активнее инвестировать в электромобили
Сотрудники Министерства транспорта Узбекистана приняли участие в международном семинаре-тренинге, который проходил в Лондоне в рамках проекта TAILEV. Темой семинара стало «Увеличение инвестиций в электромобильность».
Мероприятие было организовано Глобальным экологическим фондом и Европейским банком реконструкции и развития. Основная цель семинара заключалась в изучении передового международного опыта, который поможет расширить финансирование электрических автомобилей, устранить существующие барьеры и понять роль городских и государственных ведомств в этой сфере. Также участники обсудили важные гендерные аспекты, связанные с внедрением электротранспорта.
На семинаре-тренинге участники из Узбекистана, Ливана, Иордании, Армении, Албании узнали о процессах закупок электробусов, различных подходах к финансированию общественного транспорта, привлечению льготных кредитов и грантов от международных финансовых институтов и донорских организаций.
Кроме того, в рамках семинара состоялся визит в один из автобусных парков Лондона. Это позволило ближе познакомиться с работой перевозчика и увидеть, как организован процесс эксплуатации электробусов в реальных условиях.