Shavkat Mirziyoyev Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan MDH davlat rahbarlarining norasmiy uchrashuvida qatnashdi. Tadbirda Rossiya, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston rahbarlari ham hozir bo‘ldilar.
Uchrashuvda 2024-yildagi hamkorlik natijalari sarhisob qilindi va kelajakdagi ustuvor vazifalar muhokama etildi. Ishtirokchilar o‘zaro savdodagi mavjud to‘siqlarni bartaraf etib, ichki savdo va hamkorlikni kuchaytirish zarurligini ta’kidladilar.
Muhandislik maktablarini tashkil etish, internet texnologiyalarini rivojlantirish, katta hajmli ma’lumotlar sanoati, “yashil” energetika, tinch maqsadlardagi atom energiyasi va ijodiy iqtisodiyot kabi sohalardagi hamkorlik istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Raqamli yechimlarni joriy etish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Rahbarlar mintaqa va xalqaro siyosatning dolzarb muammolarini, shuningdek, umumiy xavf va tahdidlarga qarshi kurashda hamkorlikni mustahkamlash yo‘llarini muhokama qildilar.

Президент принял участие во встрече лидеров СНГ
Шавкат Мирзиёев принял участие в неформальной встрече глав государств СНГ, которая прошла в Санкт-Петербурге. В мероприятии участвовали лидеры России, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
На встрече подвели итоги совместной работы за 2024 год и обсудили ключевые задачи на будущее. Участники подчеркнули необходимость активизировать внутреннюю торговлю и кооперацию, устраняя существующие барьеры во взаимной торговле.
Особое внимание уделили перспективам партнёрства в таких сферах, как создание инженерных школ, развитие интернет-технологий, индустрия больших данных, «зелёная» энергетика, мирный атом и креативная экономика. Рассматривались также вопросы внедрения цифровых решений.
Лидеры обсудили актуальные проблемы региона и международной политики, а также пути укрепления сотрудничества в борьбе с общими вызовами и угрозами.