Qoraqalpog‘istonda davlat tili to‘g‘risidagi qonunning 35 yilligi nishonlandi
Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik musiqa teatrida Qoraqalpog‘iston Respublikasining "Davlat tili haqida«gi Qonuni qabul qilinganining 35 yilligiga bag‘ishlangan tantanali majlis o‘tkazildi. Tadbirda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi Amanbay Orinbayev va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Davlat tilini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Nodirjon Xolbo‘tayev nutq so‘zladi.
Chiqishlarda ona tilining millat o‘ziga xos madaniyati va kelajagini saqlashdagi hal qiluvchi ahamiyati ta’kidlandi. Prezidentimiz rahnamoligidagi islohotlar tufayli qoraqalpoq tilining nufuzi izchil ravishda oshib bormoqda. So‘nggi yillarda uni rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratildi: me’yoriy-huquqiy hujjatlar qabul qilindi, maxsus fondlar tashkil etildi, jahon adabiyoti asarlari qoraqalpoq tiliga tarjima qilindi, shuningdek, audiokitoblar nashr etildi.
Yoshlarni o‘qitishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bugungi kunda mintaqadagi yetakchi oliy o‘quv yurtlarida mingdan ortiq talaba qoraqalpoq tilini o‘rganmoqda, maktablarda esa 1800 ga yaqin o‘qituvchi faoliyat yuritmoqda. Kelgusi yildan boshlab milliy sertifikatga ega o‘qituvchilar uchun ustamalar oshiriladi.
Qisqa vaqt ichida qoraqalpoq adabiy tilini boyituvchi yangi lug‘atlar, folklor to‘plamlari va kitoblar chop etildi. Lotin yozuvida ko‘p jildli izohli lug‘at tayyorlanmoqda, bayram arafasida esa Antuan de Sent-Ekzyuperining «Kichkina shahzoda» romani 2000 nusxada nashr etildi.
Yubiley tadbirida qoraqalpoq adabiyotining shakllanishida muhim o‘rin tutgan shoir Ajiniyoz Qosiboyning 200 yilligi ham nishonlandi. Tilni raqamlashtirish bo‘yicha loyihalar, jumladan, audiokitoblar platformasi va mobil ilova yaratish ishlari muvaffaqiyatli rivojlanmoqda.

В Каракалпакстане отметили 35-летие закона о государственном языке
В Каракалпакском государственном академическом музыкальном театре имени Бердаха прошло торжественное заседание, посвящённое 35-летию принятия Закона Республики Каракалпакстан «О государственном языке». На мероприятии выступили председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Аманбай Орынбаев и начальник Управления развития государственного языка Кабинета Министров Узбекистана Нодиржон Холбутаев.
В ходе выступлений подчёркивалось, что родной язык имеет ключевое значение для сохранения уникальной культуры и будущего нации. Благодаря реформам, проводимым под руководством Президента, престиж каракалпакского языка неуклонно растёт. За последние годы были созданы условия для его развития: изданы нормативно-правовые акты, открыты специализированные фонды, переведены на каракалпакский язык произведения мировой литературы, а также выпущены аудиокниги.
Особое внимание уделяется обучению молодёжи. Сегодня свыше тысячи студентов изучают каракалпакский язык в ведущих вузах региона, а в школах работают около 1800 преподавателей. Со следующего года для учителей, имеющих национальные сертификаты, увеличат надбавки.
За короткий срок изданы новые словари, сборники фольклора и книги, обогащающие каракалпакский литературный язык. На латинице готовится многотомный толковый словарь, а в канун праздника тиражом 2000 экземпляров выпущен роман «Маленький принц» Антуана де Сент-Экзюпери.
На юбилейном мероприятии также отметили 200-летие поэта Ажинияза Косыбая, чьё творчество сыграло значительную роль в становлении каракалпакской литературы. Успешно развиваются проекты по цифровизации языка, включая создание платформы аудиокниг и мобильного приложения.