O‘zbekistonlik velomarafonchi Moskva Millatlar uyida konsert beradi
O‘zbekistonlik opera xonandasi va velosport ustasi Xursand Sherovning Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan konserti 14-may kuni Moskva Millatlar uyida bo‘lib o‘tadi. Tadbir uning Toshkent — Moskva yo‘nalishi bo‘yicha yakka tartibdagi velosayohatining bir qismi bo‘ladi.
"Ushbu velomarafon Markaziy Osiyo va Rossiya xalqlari o‘rtasidagi mustahkam do‘stlikni, ularning fashizm ustidan qozonilgan buyuk G‘alabaga qo‘shgan umumiy hissasini ta’kidlashga qaratilgan," — dedi tashkilotchilar.
Konsert Moskva Milliy siyosat va mintaqalararo aloqalar departamenti ko‘magida bo‘lib o‘tadi. Tashkilotchilar - Rossiya xalqlari assambleyasi, "Moskva o‘zbek hamdo‘stligi" mintaqaviy jamoat tashkiloti (MOT), Tver viloyati o‘zbek milliy-madaniy muxtoriyati va Moskva hukumati huzuridagi Millatlar ishlari bo‘yicha kengashning etnomadaniy rivojlanish komissiyasi.
Konsert dasturida Xursand Sherovdan tashqari, "O‘zbekiston Moskva hamdo‘stligi" RJBning "Guldasta" Markaziy Osiyo raqs ansambli, Rossiyaning "Xuasin" yoshlar ta’lim markazi, Tojikiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan artist Nohid Zeynalpur ("Tojik madaniyat markazi" RJB), Qozog‘iston milliy-madaniy muxtoriyatining "Do‘mbira" ansambli, Moskva va Moskva viloyatining bolalar ijodiy jamoalari ishtirok etadi.
"Xursand Sherovning velopoygasi tarixiy xotirani asrab-avaylash muhimligiga jamoatchilik e’tiborini qaratish, turli millatlarga mansub Ulug‘ Vatan urushi qahramonlarining jasoratlarini jamiyatga eslatish va millatlararo muloqotning axloqiy me’yorlarini shakllantirish, shuningdek, o‘sib kelayotgan avlodda sog‘lom turmush tarzini ommalashtirishga xizmat qiladi," — deyiladi tashkilotchilar xabarida.
Eslatib o‘tamiz, velopoyga 2025-yil 10-mart kuni Toshkentdagi "Birodarlik qabrlari" yodgorlik majmuasidan tantanali ravishda boshlandi. Marafonning umumiy masofasi 3,5 ming km dan ortiq bo‘lib, sportchi uni ikki oy ichida bosib o‘tdi.

Концерт оперного певца и мастера велоспорта из Узбекистана Хурсанда Шерова, приуроченный к 80-летию Победы в Великой Отечественной войне, состоится 14 мая в Московском доме национальностей (МДН). Мероприятие станет частью его одиночного велопробега по маршруту Ташкент—Москва.
«Этот веломарафон призван подчеркнуть крепкую дружбу между народами Центральной Азии и России, их общий вклад в великую Победу над фашизмом», — отметили организаторы.
Концерт пройдет при поддержке Департамента национальной политики и межрегиональных связей города Москвы. Организаторами выступают Ассамблея народов России, Региональная общественная организация (РОО) «Узбекское содружество Москвы», Узбекская национально-культурная автономия Тверской области и Комиссия по этнокультурному развитию Совета по делам национальностей при Правительстве Москвы.
В концертной программе, помимо самого Хурсанда Шерова, примут участие ансамбль танцев Центральной Азии «Гульдаста» РОО «Узбекское содружество Москвы», Российский центр образования молодёжи «Хуасин», заслуженная артистка Республики Таджикистан Нохид Зейналпур (РОО «Таджикский культурный центр»), ансамбль «Домбыра» Казахской национально-культурной автономии, а также детские творческие коллективы Москвы и Московской области.
«Велопробег Хурсанда Шерова имеет целью привлечение внимание общественности к важности сохранения исторической памяти, напоминает обществу о подвигах героев Великой Отечественной войны разных национальностей и будет способствовать формированию нравственных норм межнационального общения, а также популяризации здорового образа жизни у подрастающего поколения», — говорится в сообщении организаторов.
Напомним, торжественный старт велопробега состоялся 10 марта 2025 года в Ташкенте от мемориального комплекса «Братские могилы». Общая протяженность марафона составила более 3,5 тыс. км, которые спортсмен преодолел за два месяца.