Hokimlar endi mahalliy Kengashlarning raisi bo'la olmaydi
2024-yil 9-avgust kuni Senatning sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo’mitasi Majlisi bo’lib o’tdi, unda "O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahrirda qabul qilinishi munosabati bilan mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan O’zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o’zgartish va qo’shimchalar kiritish to’g’risida"gi qonun muhokama qilindi.
Muhokamaning asosiy mavzusi mahalliy Kengashlarning hokimiyat sifatida rolini kuchaytirish bilan bog’liq o’zgarishlar edi. Yangi Konstitutsiya mahalliy Kengashlarning davlat hokimiyati vakillik organlari sifatidagi roliga, shuningdek, mahalliy davlat hokimiyati organlarining yanada samarali modelini yaratish zarurligiga alohida e’tibor qaratadi.
Xususan, hokim va mahalliy Kengash raisi lavozimlari bo’lindi. Hokim endi mahalliy Kengash raisi bo’la olmasligi aniqlandi.
Shuningdek, qonun loyihasida hokimlarning vakolatlari aniqlashtirildi va Kengash raislari uchun “Kengash so’rovi” va "Kengashni tergov qilish“kabi yangi funktsiyalar joriy etildi.

Хокимы больше не смогут становиться председателями местных Кенгашей
9 августа 2024 года состоялось заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, на котором обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование деятельности органов государственной власти на местах в связи с принятием Конституции Республики Узбекистан в новой редакции».
Главной темой обсуждения были изменения, касающиеся усиления роли местных Кенгашей как органов власти. В новой Конституции уделяется особое внимание роли местных Кенгашей как представительных органов государственной власти, а также необходимости создания более эффективной модели органов государственной власти на местах.
В частности, должности хокима и председателя местного Кенгаша были разделены. Устанавливается, что хоким больше не может быть председателем местного Кенгаша.
Также в законопроекте уточнены полномочия хокимов и введены новые функции для председателей Кенгашей, такие как «запрос Кенгаша» и «расследование Кенгаша».
Сенаторы отметили, что новый закон поможет создать более эффективную и демократическую систему местного управления, усилит роль Кенгашей и повысит ответственность хокимов перед населением.