Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan taklif etilgan Hukumatning yangi tarkibi muhokama qilingan yalpi majlis bo‘lib o‘tdi.
Yangilangan Konstitutsiya tahririga ko‘ra, Hukumat a’zolarini tasdiqlash Qonunchilik palatasining eksklyuziv huquqidir. Prezidentning taqdimnomasiga ko‘ra, muhokamaga 24 nomzod kiritildi. Ushbu demokratik jarayon davlat organlarining jamoatchilik nazorati va mas’uliyatini ta’kidlashga xizmat qiladi.
Yalpi majlisdan oldin nomzodlar qo‘mitalar va siyosiy partiyalar fraksiyalarida muhokama qilindi. Ular o‘zlarining harakatlar rejasini taqdim etdi, deputatlar esa sarmoyadorlarni qo‘llab-quvvatlash, qashshoqlikni qisqartirish, transport infratuzilmasini yaxshilash, ta’limni rivojlantirish va yangi texnologiyalarni joriy etishga oid savollar berdilar. Deputatlar tomonidan partiyalarning saylovoldi dasturlari va saylovchilarning talablaridan kelib chiqqan holda takliflar ham bildirildi.
Muhokamalar yakunida deputatlar kiritilgan nomzodlarni ma’qullashdi. Vazirlar Mahkamasi tarkibiga Bosh vazir o‘rinbosarlari Achilbay Ramatov, Jamshid Qo‘chqorov, Jamshid Xo‘jayev va Oila va ayollar qo‘mitasiga rahbarlik qiladigan Zulayho Mahkamova kiritildi. Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi tarkibiga Qoraqalpog‘iston Respublikasi hukumati rahbari ham kirdi. Tarkib o‘zgarishsiz qoldi.

Депутаты одобрили новый состав Кабинета Министров
В Законодательной палате Олий Мажлиса прошло пленарное заседание, на котором депутаты рассмотрели кандидатуры в новый состав Правительства, предложенные Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
Согласно обновлённой редакции Конституции, утверждение членов Правительства является исключительным правом Законодательной палаты. Президент представил на рассмотрение 24 кандидатуры. Такой демократический процесс подчёркивает важность общественного контроля и ответственности органов власти.
Перед пленарным заседанием кандидаты прошли обсуждения на уровнях комитетов и фракций политических партий. Они представили свои планы действий, а депутаты, в свою очередь, задали вопросы, касающиеся актуальных для общества тем: поддержки инвесторов, сокращения бедности, улучшения транспортной инфраструктуры, развития образования и внедрения новых технологий. Кандидаты также получили предложения от депутатов, основанные на предвыборных программах партий и запросах избирателей.
По итогам обсуждения депутаты одобрили предложенные кандидатуры. В состав Кабинета Министров вошли заместители Премьер-министра Ачилбай Раматов, Джамшид Кучкаров, Жамшид Ходжаев и Зулайхо Махкамова, которая также возглавила Комитет семьи и женщин. Состав Кабинета Министров, в который также вошёл глава правительства Республики Каракалпакстан, остался без изменений.