Prezident respublika onalar va bolalar salomatligi markazining 50 yilligi munosabati bilan tibbiyot xodimlarini mukofotladi
Shavkat Mirziyoyev sog’liqni saqlash xodimlarini ko’p yillik mehnati va mamlakat tibbiyot tizimini rivojlantirishga qo’shgan hissasi uchun mukofotlash to’g’risida farmon chiqardi. Mukofotlar aholiga tibbiy xizmat ko’rsatish sifatini yaxshilash, onalar va bolalar salomatligini himoya qilish va sanoatni isloh qilishda faol ishtirok etgani uchun topshirildi.
Diagnostika va davolashning zamonaviy usullarini joriy etish, shuningdek, professional kadrlar tayyorlashdagi xizmatlari alohida qayd etildi.
“O’zbekiston Respublikasida xizmat ko’rsatgan sog’liqni saqlash xodimi” faxriy unvoni respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi direktori Natalya Nadirxanovaga berildi.
I darajali “Sog’lom avlod uchun” ordeni bilan ushbu markazning faxriy shifokori Adelina Lyubchich mukofotlandi. II darajali ordenni tug’ruq bo’limi mudiri Zulfiya Baltabayeva va anesteziologiya bo’limi mudiri Kim Yen-Din oldi.
Bundan tashqari, tibbiyotdagi yutuqlari uchun II darajali “Salomatlik” ordeni bilan bir nechta akusher-ginekologlar, shu jumladan O’zganbay Rahmonov va Rimma Frenkel, shuningdek, hamshira Natalya Chernova mukofotlandi.
“Sog’ lom turmush” medalini bir guruh mutaxassislar, shu jumladan akusher-ginekologlar Gulnara Adilova va Larisa Sidikova, shuningdek, patologik-anatomiya bo’limi mudiri Gulnorа Salixodjayevа qo’lga kiritdi.
“Shuhrat” medali terapevt Baxtiyor Isamuhamedov, akusher Gulnora Nafikova va boshqa xizmat ko’rsatgan mutaxassislarga topshirildi.

Президент наградил медработников в связи с 50-летием Республиканского центра здоровья матери и ребенка
Шавкат Мирзиёев издал указ о награждении сотрудников здравоохранения за их многолетний труд и вклад в развитие медицинской системы страны. Награды были вручены за улучшение качества медицинского обслуживания населения, защиту здоровья матерей и детей, а также за активное участие в реформировании отрасли.
Особо отмечены заслуги в внедрении современных методов диагностики и лечения, а также в подготовке профессиональных кадров.
Почётное звание «Заслуженный работник здравоохранения Республики Узбекистан» присвоено директору Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра здоровья матери и ребенка Наталье Надирхановой.
Орденом «Соғлом авлод учун» I степени награждена почётный врач этого центра Аделина Любчич. Орден II степени получили заведующая родильным отделением Зулфия Балтабаева и заведующий отделением анестезиологии Ким Ен-Дин.
Кроме того, за достижения в медицине орденом «Саломатлик» II степени награждены несколько акушеров-гинекологов, в числе которых Узганбай Рахманов и Римма Френкель, а также медсестра Наталья Чернова.
Медаль «Соғлом турмуш» получила группа специалистов, включая акушеров-гинекологов Гулнару Адилову и Ларису Сидикову, а также заведующая патологоанатомическим отделением Гулнора Салиходжаева.
Медаль «Шуҳрат» была вручена терапевту Бахтияру Исамухамедову, акушерке Гулноре Нафиковой и другим заслуженным специалистам.