Deputatlar bolalarni oiladagi zo'ravonlikdan himoya qilish bo'yicha yangi qonun loyihasini qabul qildilar
16 iyul kuni Qonunchilik palatasining yalpi majlisida deputatlar uchinchi o’qishda bolalarga nisbatan oiladagi zo’ravonlik uchun jazoni kuchaytirish to’g’risidagi qonun loyihasini qabul qildilar.
Qonun loyihasi oilaviy zo’ravonlikdan himoya qilishni kuchaytirish uchun ba’zi me’yoriy hujjatlarga o’zgartirishlar kiritishni o’z ichiga oladi. 126-moddaning 1-qismi bolaga nisbatan oilaviy zo’ravonlik uchun javobgarlikni qo’shdi. Hozirgi vaqtda jinoiy javobgarlik faqat turmush o’rtog’i va boshqa oila a’zolariga nisbatan zo’ravonlik uchun ko’zda tutilgan, ammo bolalarga nisbatan zo’ravonlik uchun javobgarlik ko’zda tutilmagan.
“Qonun loyihasining qabul qilinishi bolalar va ayollarga nisbatan zulm va zo’ravonlikning oldini olish bo’yicha chora-tadbirlar samaradorligini oshirishga, shuningdek, oilalarda ma’naviy — axloqiy muhitni yaxshilashga xizmat qiladi”, — deyiladi Oliy Majlis xabarida.

Депутаты приняли новый законопроект о защите детей от домашнего насилия
16 июля на пленарном заседании Законодательной палаты депутаты в третьем чтении приняли законопроект, ужесточающий наказание за домашнее насилие над детьми.
Законопроект включает изменения в некоторые нормативно-правовые документы для усиления мер защиты от семейного насилия. В часть один статьи 126 добавлена ответственность за семейное насилие в отношении ребенка. На данный момент уголовная ответственность предусмотрена только за насилие в отношении супруга и других членов семьи, но за насилие в отношении детей ответственности предусмотрено не было.
«Принятие законопроекта послужит повышению эффективности мер по предотвращению притеснений и насилия в отношении детей и женщин, а также обеспечению улучшения духовно-нравственной среды в семьях», — отмечено в сообщении Олий Мажлиса.