Iroq parlamenti qizlar uchun nikoh tuzish yoshini 18 dan 9 yoshgacha pasaytirishga oid munozarali qonun tuzatishini ko‘rib chiqishga tayyorlanmoqda. Agar bu tuzatish qabul qilinsa, u ‘shaxsiy maqom to‘g‘risidagi qonun‘ni bekor qilib, mamlakatda ayollar va bolalarning huquqiy holatini keskin o‘zgartiradi.
Nikoh yoshi pasaytirilishi bilan bir qatorda, o‘zgarishlar ayollarni ajrashish, bolalar vasiyligini olish va meros huquqidan ham mahrum qiladi. Tuzatishni qo‘llab-quvvatlovchi qonun chiqaruvchilar, bu o‘zgarishlar qizlarni himoya qilishga qaratilgani va islom huquqining qat’iy talqiniga asoslanganini ta’kidlaydilar. Biroq xalqaro ekspertlar va faollar bu Iroqdagi ayollar va qizlarning asosiy huquqlarini xavf ostiga qo‘yishi haqida ogohlantirmoqda.
Human Rights Watch tashkilotining Iroq bo‘yicha tadqiqotchisi Sara Sanbar tashvish bildirib, bu tuzatish “ayollar huquqlarini shunchaki zaiflashtirmasdan, balki butunlay yo‘q qiladi” va ayollar hamda qizlarni hayotiy muhim erkinliklardan mahrum etadi, deb ta’kidladi.

В Ираке планируют снизить возраст согласия до 9 лет, вызвав протесты правозащитников
Парламент Ирака готовится к рассмотрению спорной поправки к закону, которая может снизить минимальный возраст согласия для девочек с 18 до 9 лет. Эта поправка, в случае её принятия, отменит «закон о личном статусе» и существенно изменит правовой статус женщин и детей в стране.
Помимо снижения возраста для вступления в брак, изменения лишат женщин права на развод, опеку над детьми и наследование имущества. Законодатели, поддерживающие поправку, утверждают, что изменения направлены на защиту девушек и основаны на строгом толковании исламского права. Однако международные эксперты и активисты предупреждают, что это поставит под угрозу базовые права женщин и девочек в Ираке.
Сара Санбар, исследователь по Ираку в Human Rights Watch, выразила обеспокоенность, заявив, что поправка «не просто подорвёт эти права, она сотрёт их», лишив женщин и девочек критически важных свобод.