O‘zbekistonda "Vazirlar Mahkamasi kubogi" kibersport turnirining final bosqichi o‘tkazildi
Mamlakatimizda kibersportni rivojlantirish va ommalashtirish to‘g‘risidagi Prezident farmonini amalga oshirish doirasida “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” turnirining yakuniy musobaqalari bo‘lib o‘tdi. Tadbir kibersportni targ‘ib qilish, iqtidorli yoshlarni aniqlash va IT sohasini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Turnirni Raqamli texnologiyalar vazirligi, Sport vazirligi, Elektron kompyuter sporti federatsiyasi hamda Kibersport uyushmasi tashkil etdi. Final bosqichida uchta yo‘nalish bo‘yicha eng kuchli jamoalar to‘plandi: CS:GO (Counter-Strike 2), PUBG Mobile va Mobile Legends: Bang Bang. Umumiy sovrin jamg‘armasi 150 million so‘mni tashkil etib, g‘olib va sovrindorlarni mukofotlash imkonini berdi.
CS:GO yo‘nalishida Toshkent viloyatining “Alanga” jamoasi birinchi o‘rinni egalladi. Toshkentlik “NOT X UWW TDM” jamoasi PUBG Mobile bo‘yicha turnir g‘olibi bo‘ldi. Mobile Legends: Bang Bang yo‘nalishida esa Toshkentning “Yetti cho‘qqi” jamoasi g‘alabani qo‘lga kiritdi.

В Узбекистане прошёл финал киберспортивного турнира «Кубок Кабинета Министров»
В рамках реализации указа Президента о развитии и популяризации киберспорта в стране проведены финальные соревнования турнира «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан». Мероприятие направлено на продвижение киберспорта, выявление талантливой молодёжи и поддержку IT-индустрии.
Организаторами турнира выступили Министерство цифровых технологий, Министерство спорта, Федерация электронного компьютерного спорта и ассоциации киберспорта. Финал собрал лучшие команды по трём дисциплинам: CS:GO (Counter-Strike 2), PUBG Mobile и Mobile Legends: Bang Bang. Общий призовой фонд составил 150 млн сумов, что позволило наградить победителей и призёров соревнований.
В дисциплине CS:GO первое место заняла команда «Пламя» из Ташкентской области. Победителем турнира по PUBG Mobile стала команда «NOT X UWW TDM» из Ташкента. В категории Mobile Legends: Bang Bang победила команда «Семь высот» также из Ташкента.